Rus televizyonunda ‘İmamoğlu-Erdoğan’ tartışması! ‘Erdoğan seçimleri kaybedebilir’

29 Kasım 2021 Pazartesi

Rus televizyonunda ‘İmamoğlu-Erdoğan’ tartışması! ‘Erdoğan seçimleri kaybedebilir’

Rus televizyon kanalı TV Tsentr’da yayınlanan programda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, seçimlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rakibi olarak görüldü.

Rusya’da yayın yapan TV Tsentr’da “Pravo Znat” (Bilme Hakkı) isimli programda Türkiye’deki iç siyaset ve olası bir seçimin sonucu tartışıldı. İsrailli uzman Yakov Kedmi, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi alternatifinin olmadığını söyledi. Rus uzman Maksim Yusin ise, “İmamoğlu var” dedi.

“ERDOĞAN NATO ÜLKELERİ ARASINDA ZAYIF HALKA”

Programda konuşan Kommersant gazetesi yazarı gazeteci Yusin, Türkiye’de liranın değer kaybetmesi bağlamında son gelişmeleri değerlendirdi. Odatv’nin Medya Günlüğü’nden yaptığı aktarıma göre, Yusin “Lira düştü ve başta İstanbul olmak üzere Türkiye kentlerinde Erdoğan’a karşı gösterileri yapıldı. Bu gelişmelere göz atarken Erdoğan’ın sorunlarının olduğu sonucuna varıyorum. Peki Rusya olarak bizim ne yapmamız gerekir? Kimi desteklememiz lazım” diye sordu.

Erdoğan’ın Moskova için artılarını sıralayan Rus uzman, “Erdoğan NATO ülkeleri arasında zayıf halka. Türkiye, Rusya’ya karşı yaptırım uygulamayan tek NATO üyesi. Rusya’dan S-400 füze sistemi alıyor. Yani Moskova için Erdoğan’ın artıları fazla” dedi.

İMAMOĞLU, ERDOĞAN’IN ALTERNATİFİ OLARAK GÖRÜLDÜ!

Aynı zamanda başta Ukrayna olmak üzere Suriye, Kafkaslar ve Türk dünyası gibi konularda Erdoğan’ın Moskova için olumsuz yönleri de bulunduğunu söyleyen Yusin, “Belki seçimler sonucunda Erdoğan’ın yerine Moskova için daha ılımlı, daha az hırslı ve daha az fırtınasız ve daha çok öngörülebilir birisinin gelmesi iyi olur” ifadelerini kullandı. Kedmi’nin “Türkiye’de Erdoğan’ın alternatifi var mı?” sorusu üzerine, Yusin, “Var. İstanbul Belediye Başkanı (Ekrem İmamoğlu). Kendisi muhalefet partisinden (CHP) . Başkanlık seçiminde İmamoğlu’nu (Erdoğan’ın) 10 puan önünde gösteren anketler var. Dolayısıyla Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybedebilir” yanıtını verdi.

İsrailli uzman Kedmi’nin, cezaevinde bulunan Rus muhalif lideri kastederek, “O zaman Aleksey Navalnıy için de Rusya’da iktidar için alternatif diyebiliriz. Türkiye’de Erdoğan’ın siyasi alternatifi var mı? Yok” sözleriyle görüşünde ısrar etmesi üzerine Yusin CHP’yi ima ederek, “Neden yokmuş ki? İşte az önce bahsettiğim muhalefet partisi var. Bu partinin temsilcileri İstanbul ve Ankara Büyükşehir belediye başkan” sözleriyle itiraz etti.

Kedmi de, “Ama Türkiye İstanbul’dan ibaret değil. Türkiye büyük ve zor bir ülke. Erdoğan’ın Rusya açısından eksilerine rağmen Rus-Türk işbirliği sayesinde Moskova hem Suriye hem de Orta Doğu’da kazanıyor” dedi.

Benzer Haberler