Rus Rublesi savaş öncesi seviyeye yükseldi! İşte Dolar TL’de son durum

1 Nisan 2022 Cuma

Rus Rublesi savaş öncesi seviyeye yükseldi! İşte Dolar TL’de son durum

Para ve emtia piyasalarında gözler Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta olmaya devam ediyor. Son dönemde Avrupa Birliği ve ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları dikkat çekerken, Rusya cephesinden ise buna karşılık misilleme hamlesi yapılıyor.

Geçtiğimiz gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, doğal gaz ticaretinde ödemelerin ruble ile yapılmasını içeren kararnameyi imzaladı. Bu gelişme piyasalarda tansiyonun yükselmesine neden oldu.

GÜNCEL DÖVİZ KURLARI İÇİN TIKLAYIN

Son günlerde aşağı yönlü bir seyir izleyen ABD 10 yıllık tahvil faizi bugün yükseliş kaydediyor. Tahvil faizi 2.380’den işlem görüyor. Dolar endeksi ise hafif primlenerek 98.483 seviyesinde hareket ediyor.

DOLAR/TL YATAY SEYİRDE

Dolar/TL haftanın son işlem gününe 14.67’nin üzerinde başladı. Kur şu dakikalarda yatay bir seyir izleyerek açılış seviyesinden işlem görüyor. Dolar/TL’de gün içerisinde en düşük 14.63, en

RUS RUBLESİ, DOLAR KARŞISINDA ESKİ DEĞERİNİ GERİ KAZANDI

Rus rublesinin Amerikan doları karşısındaki değeri, küresel yaptırımlardan sonra büyük oranda düşmesinin ardından, işgal öncesindeki seviyelere geri döndü. 1 ABD Doları, 85 rubleden işlem gördü. Bu da hemen hemen 24 Şubat’ta başlayan savaştan önceki seviyelerine geri dönmesi anlamına geliyor.

Biden yönetiminin Rus petrol ve doğalgazına yönelik yasak duyurusunun ardından, 7 Mart’ta 1 Amerikan doları 150 rubleden işlem görmüştü.

Rusya, rublenin değerini artırmak için, aralarında faiz oranlarını yüzde 20’ye çıkartmak ve ulusal para birimi birikimlerini dolar ve euroya çevirmek isteyenlere sermaye kontrolleri getirmek gibi sıkı mali önlemler almıştı.

Benzer Haberler