Rus gazı ödemelerinin 2024’e ertelenmesi iddialarını İbrahim Kalın doğruladı

Yayın tarihi: 19 Ekim 2022 Çarşamba 6:39 am - Güncelleme: 19 Ekim 2022 Çarşamba 6:39 am

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın BOTAŞ’ın Rus gazı ödemelerinin 2024’e ertelenmesini istediğine ilişkin bir soruya “Görüşüyorlar. Temaslar, görüşmeler devam ediyor. Bizim enerji noktasında sıkıntımız yok” yanıtını verdi.

A Haber’e konuşan Kalın Ukrayna tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin Rusya’nın endişelerini ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile paylaştığını belirtti.

2024 İDDİASI

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Türkiye’nin, yüksek enerji fiyatlarından kaynaklanan zararı azaltmak için Rusya’dan doğal gaz ödemelerinin bir kısmını ertelemesini istediğini öne sürmüştü. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, Türkiye’nin enerji ithalatçısı BOTAŞ, ödemelerin bir kısmının 2024’e varan vadelere yayılması için temaslar yürütüyor.

HENÜZ NET DEĞİL

İki ülke arasında görüşmeler BOTAŞ’ın ödemelerinin yüzde 25’inin dolar yerine ruble ile ödenmesine olanak sağlayan anlaşma sağlanmasının hemen ardından geldi. Taraflar arasında sürecin devam ettiğini belirten yetkililer, Türkiye’nin talebinin karşılanıp karşılanmayacağının henüz net olmadığını ifade etmişti.

Faik Öztrak: Milletin döviz rezervini yağmalanacak ganimet sanmışlar