Rus elektrik şirketi Finlandiya’ya sevkiyatı durduruyor

13 Mayıs 2022 Cuma

Rus elektrik şirketi Finlandiya’ya sevkiyatı durduruyor

Finlandiya’nın NATO üyeliği için ‘gecikmeden’ başvurma açıklamasından sonra Rus Inter Rao isimli elektrik şirketinden dikkat çeken bir hamle geldi. Şirket, Finlandiya’nın 6 Mayıs’tan beri ödeme almadığını belirterek ülkeye artık elektrik sağlamayacağı bildirdi.

Rusya’nın en büyük elektrik üretim ve dağıtım şirketi Inter RAO’nun Finlandiya’ya artık elektrik sağlamayacağı bildirildi.

Inter RAO’nun Finlandiya’daki iştiraki RAO Nordic Oy’dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin Rusya’dan elektrik ithal ederek Finlandiya’ya temin ettiği belirtildi.

Şirketin gerçekleştirdiği elektrik teslimatları için 6 Mayıs’tan bu yana ödeme almadığına işaret edilen açıklamada, bu durumun, şirketin 20 yıllık ticari tarihinde ilk defa yaşandığı vurgulandı.

Ödemelerin yapılmaması nedeniyle şirketin Rusya’dan elektrik temin edemediği bilgisine yer verilen açıklamada, “Bu nedenle, 14 Mayıs’tan itibaren Rusya’dan elektrik ithalatını durdurmak zorundayız. Durumun yakında düzelmesini ve Rusya ile elektrik ticaretinin tekrar başlamasını umuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Finlandiya’nın elektrik dağıtım şirketi Fingrid’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, Rusya yerine İsveç’ten elektrik ithal edileceği ve ülkede elektrik tedarikine ilişkin sorun yaşanmayacağı belirtildi. Finlandiya, tükettiği elektriğin yaklaşık yüzde 10’unu Rusya’dan ithal ediyordu.

FİNLANDİYA’DAN NATO AÇIKLAMASI

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, dün (12 Mayıs)  ortak bir açıklama yaparak “NATO üyeliği Finlandiya’nın güvenliğini güçlendirecektir. Finlandiya, gecikmeden NATO üyeliğine başvurmalıdır”demişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Finlandiya’nın açıklamasından sonra ise “Finlandiya’nın NATO’ya katılımı Rusya için kesinlikle bir tehdit oluşturacak” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler