RTÜK’ten TELE1’e ceza yağdı! Hedef basın özgürlüğü

24 Ocak 2022 Pazartesi

RTÜK’ten TELE1’e ceza yağdı! Hedef basın özgürlüğü

Gazeteci Sedef Kabaş‘ın Demokrasi Arenası’ndaki sözleri sonrası olağanüstü toplanan RTÜK TELE1’e ağır para cezaları verdi. Kurul kararıyla Demokrasi Arenası da 5 hafta yayınlanamayacak. Ayrıca FOX TV’ye de ceza kesildi.

Gazeteci Sedef Kabaş’ın Uğur Dündar’ın sunduğu Demokrasi Arenası programında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla tutuklanmasının ardından RTÜK bugün olağanüstü toplandı. Toplantıdan TELE1’e ağır cezalar çıktı.

Kurul, Kabaş’ın sözlerini gerekçe göstererek TELE1’e yüzde 5 para cezası verirken TELE1’de yayınlanan Demokrasi Arenası programına da 5 hafta yayın yasağı getirdi. Uğur Dündar’ın RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’i eleştirmesi nedeniyle de yüzde 3 idari para cezasına oyçokluğuyla hükmedildi.

Kararı sosyal medya hesabından duyuran RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, “İşte düşünce özgürlüğü, işte ifade özgürlüğü” ifadelerini kullandı.

Sedef Kabaş “Cumhurbaşkanı’na Hakaret” gerekçesiyle tutuklandı

TAŞÇI: EBUBEKİR ŞAHİN’İN KATILMAMASINI TEKLİF ETTİM

Cezalarla ilgili TELE1’de Begümhan Aydoğan’a da değerlendirmelerde bulunan Taşçı, TELE1 için üç cezasını kesildiğini anlattı. RTÜK Başkanı’nın ihsas-ı reyde bulunduğunu belirten Taşçı, “Ebubekir Şahin’in sosyal medyada yaptığı paylaşım nedeniyle toplantıya katılmamasını teklif ettim. Ama bu girişim reddedildi. Tabii kurula katılması siyasi bir karar Ebubekir Şahin gölgesini düşürmüştür. Toplantıdan ayrılarak üst kurulun kararına gölge düşmesinin önüne geçebileceğini söyledim ama maalesef sonuç alınamadı” bilgisini verdi.

TELE1’e konuşan sanatçı Zülfü Livaneli de karara tepki göstererek, “Sosyal medya için de girişimleri var. Bunu biliyoruz. Şunu unutmamak lazım. Bir söz vardır ve çok önemlidir; ‘Mahkeme kabir emri değildir.’ Makamlar gelip geçicidir. O nedenle ben beyhude bir çaba olarak görüyorum” diye konuştu.

Merdan Yanardağ: TELE1’e karşı yeni bir saldırı hazırlığı yapılıyor

TELE1’E İKİ AYRI PARA VE 5 PROGRAM DURDURMA CEZASI

Taşçı’nın paylaşımına göre RTÜK kararları şöyle:

1- RTÜK, Sedef Kabaş’ın sözleriyle “toplumu kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” iddiasıyla Tele 1’e % 5 idari para, 5 kez de program durdurma cezası verdi. Uğur Dündar’ın RTÜK Başkanı Şahin’i eleştirmesi nedeniyle de %3 idari para cezasına oyçokluğuyla hükmedildi.

2- RTÜK kararı uyarınca Demokrasi Arenası programı 5 kez yayınlanamayacak. Program 1 aylığına kapatılmış oldu! Aynı dönemde Uğur Dündar da ne TELE1’de ne de başkaca bir kanalda program yapamayacak. İşte düşünce özgürlüğü, işte ifade özgürlüğü. Siz misiniz RTÜK başkanını eleştiren

3- TELE1 bu yıl içinde yasanın 8/1/b bendinden bir ceza daha alırsa bu kez kanalın yayını 10 gün boyunca durdurulacak; RTÜK’ün belirlediği yayınları yapacak. Kanal 3. Kez aynı maddeden ceza alırsa lisansı iptal edilecek. Yani fişi çekilecek ve kanalın ekranı tamamen karartılacak!

4- Olağanüstü toplantıda, Selçuk Tepeli’nin ana haberde AKP Genel Başkanının icraatına yönelik eleştirileri nedeniyle Fox TV’ye “toplumda özgür kanaat oluşmasını” engellediği iddiasıyla % 3 idari para cezasına hükmedildi. Karar oyçokluğuyla alındı. Cezaların toplamı 6 milyon lira

5- RTÜK, hükümetin son günlerde sanatçı, aydın ve gazetecileri hedef alan politikasının cezalandırıcı aparatına dönüştü. Düşünce ve ifade özgürlüğü ile televizyonların özgürce yayıncılık yapması için ortam sağlaması gereken RTÜK, basın özgürlüğünün önündeki engele dönüştü.

Uğur Dündar’dan RTÜK Başkanı’na: Haddinizi bilin

TGC’DEN AÇIKLAMA

RTÜK’ün TELE1 ve FOX TV’ye verdiği cezayaTürkiye Gazeteciler Cemiyeti sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi.

TGC’nin açıklaması şöyle:

“RTÜK gazeteciliği cezalandırmaya devam ediyor. TGC Yönetim Kurulu, RTÜK’ün Tele1’e ve Fox TV’ye verdiği cezalarla ilgili bir açıklama yaptı: “RTÜK’ün verdiği kararlar gazetecilik mesleğine doğrudan müdahaledir ve Anayasa’ya aykırıdır. Cezalar ölçüsüz ve orantısızdır”

Benzer Haberler