RTÜK’ten Sözcü TV’ye engel!

18 Ağustos 2020 Salı

Sözcü gazetesi okurlarına Sözcü TV’nin açılacağını duyurdu ancak Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) görevini yerine getirmemesi nedeniyle yayın hayatına başlayamıyor. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Sözcü TV’nin lisans başvurusunun Kurul gündemine getirilmemesini eleştirdi.

Sözcü gazetesinin bugünkü birinci sayfasında yer alan açıklamada RTÜK’ün Sözcü TV’yi nasıl engellediği anlatıldı. RTÜK’ün Sözcü TV’nin yayına başlaması için gerekli izni yasal süre dolmasına rağmen vermediği belirtilen açıklamada “SÖZCÜ’nün başvurusunu sonuçlandırmayıp sürüncemede bırakmanız için bir baskı mı var? Yoksa, SÖZCÜ muhalif olduğu için mi böyle davranıyorsunuz?” soruları yöneltildi.

İşte “RTÜK Sözcü’den neden çekiniyor?” başlıklı açıklama:

SÖZCÜ Gazetesi, okurlarının merakla beklediği SÖZCÜ TV’yi hayata geçirmek için uydu üzerinden ulusal yayın yapan bir TV kanalını satın aldı.

Bu kanalın logosunu değiştirip “SÖZCÜ” adını vermek için Radyo Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) başvurdu.

Yasaya göre, kurumun 60 gün içinde başvuruyu, olumlu ya da olumsuz sonuçlandırması gerekiyor. Ancak bu süre dolmasına rağmen RTÜK’ten herhangi bir sonuç gelmedi.

Oysa, RTÜK’ün bu yılın ilk 7 ayında, 18 adet logo ve çağrı değişikliği talebini gündeme alıp olumlu karara bağladığını öğrendik. Üstelik bunlardan 12’si, SÖZCÜ’nün değişiklik talebinden sonra başvuruda bulunmuş.

Hal böyleyken…

RTÜK’ün, diğer kuruluşların başvurularını süratle karara bağlarken, SÖZCÜ’nün talebini gündeme neden almadığını merak ediyoruz.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e soruyoruz:

SÖZCÜ’nün başvurusunu sonuçlandırmayıp sürüncemede bırakmanız için bir baskı mı var? Yoksa, SÖZCÜ muhalif olduğu için mi böyle davranıyorsunuz?

Baskı varsa, bunu kimin yaptığını açıklayın.

Baskı yoksa, neden böyle davrandığınızı açıklayın.

Başvuruyu yasal süre içinde karara bağlamamak bir suçtur.

Bir an önce bu başvuruyu sonuçlandırırsanız, SÖZCÜ TV izleyicileriyle buluşacak. Halkın haber alma özgürlüğüne hizmet edecek. Ayrıca, SÖZCÜ TV sayesinde medyada yeni istihdam da yaratılacak.

Umarız RTÜK, çifte standart uygulamayıp SÖZCÜ TV için gereken kararı verecektir.

TAŞÇI: HUKUKİ SONUÇ DOĞURUR

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, SÖZCÜ TV’nin lisans başvurusunun Kurul gündemine getirilmemesini değerlendirdi.

Taşçı şöyle dedi: “SÖZCÜ TV başvurusunun Kurul gündemine halen gelmemiş olması oldukça manidar. Hukuki bir eksiklik yoksa yasal zorunluluk olarak Kurul gündemine gelmesi gerekir. Keyfiyete bırakılamaz. Bu dosya bir an önce Kurul’un önüne getirilmeli.

9 ay bekletilmesi eğer SÖZCÜ olması nedeniyleyse, iktidarı eleştirebilen bir kurumun önünün kesilmesi ise bu durum anayasa da aykırıdır. SÖZCÜ’ye bir eksiklik bildirilmemiş ise RTÜK Başkanı’nın bunu Kurul’un gündemine getirmesi yasal zorunluluktur. Yapılmaması hukuki sonuçlar doğuracaktır. Niyet okuyarak da muhalefetin önünü kesmek olmaz.”

RTÜK’TEN AÇIKLAMA

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kurulun “medyaya baskı yapmadığı, düzenlediği ve denetlediği mecralardan çekinmediği, tam tersine her türlü iletişime açık halde yayıncılara destek olduğu” açıklamasını yaptı.

RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamada, “RTÜK’ten Sözcü’ye engel” , “RTÜK Sözcü’den neden çekiniyor” ve haberlerinin gerçeği yansıtmadığı belirtilirken, açıklamada, kurumun ülkedeki bütün radyo ve televizyonlar ile internet üzerinden yayın yapan mecralara rehber olan, yayın kuruluşlarını düzenleyen ve denetleyen özerk bir Üst Kurul niteliği taşıdığının altı çizildi.
Açıklamada, “RTÜK, medyaya baskı yapmaz, düzenlediği ve denetlediği mecralardan çekinmez bilakis her türlü iletişime açık halde yayıncılara destek olur, yol gösterir” denildi.

Anayasal bir kurum olan Üst Kurul’un, millet iradesiyle Meclis’ten çıkarılan 6112 sayılı Kanun çerçevesinde faaliyetlerini yürüttüğü ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Haberlerde geçen bahse konu televizyona ilişkin RTÜK İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı’nın yaptığı inceleme sonucunda mevzuata aykırı durumlar tespit edilmiştir. Eksikliklere ilişkin dosya, gerekli idari düzenlemelerin yapılması için bu hafta yapılacak olan Üst Kurul gündemine alınmıştır. Televizyonun kurulumuna ilişkin iş ve işlemlerdeki tüm eksikliklerin tamamlanması, yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi halindeyse dosya yeniden RTÜK tarafından değerlendirmeye alınabilecektir. Hukuksal gereklilikleri yerine getirmeyerek istedikleri sonucu alamayanların haksızca RTÜK yönetimini hedef alması asla kabul edilemez. Kendi eksiklerine bakmadan karşısındakini kabahatli ilan eden, hatta ‘baskıcı’ suçlamasıyla yaftalayan eski alışkanlığın, günümüzde yeri yoktur.”

“GÜZİDE KURUMUMUZUN İTİBARINI ZEDELEMEKTEDİR”

Diyaloğa açık ve her uygulaması şeffaf olan saşkanlığın icraatlarının, böylesi yanlış bilgi ve maksatlı haberlerle karalanmasının, mesai mefhumu gözetmeden çalışan Kurul yönetimine büyük haksızlık olduğuna işaret edilen açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:
“Bizim yönetimimiz, her daim açık olan iletişim kanallarıyla çözüm odaklı çalışma kültürünü benimsemiştir, dolayısıyla hiçbir kişi ya da kuruma baskı uygulanmaz. Ayrıca, kurumun iş ve işlemleri hakkında Üst Kurul’da konuşulması gereken konuların, bazı üyelerimizce basın-yayın organlarında dile getirilmesi alışkanlığı, güzide kurumumuzun itibarını zedelemektedir.”

Benzer Haberler