RTÜK’ten ‘seçim yayınları’ uyarısı: En ağır yaptırımlar uygulanacak

Yayın tarihi: 11 Mayıs 2023 Perşembe 12:05 pm - Güncelleme: 11 Mayıs 2023 Perşembe 12:07 pm

RTÜK seçim yayınları ve haberlerine ilişkin kuralların YSK tarafından ilan edildiğini hatırlatarak “Yayın yasağına uymayan kuruluşlar hakkında en ağır yaptırımlar uygulanacaktır” diye uyardı.

AKP’nin baskı ve sansür aygıtı Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) seçim yayınları ve haberlerine ilişkin kuralların YSK tarafından ilan edildiğini hatırlattığı açıklamasında yayın kuruluşlarını yasaklara karşı uyardı. Kurul yasağı delenlere en ağır yaptırımlar uygulanacağını duyurdu.

RTÜK yazılı açıklamasında şöyle dedi: “14 Mayıs’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için seçim takvimi işlerken, radyo ve televizyon yayınlarıyla ilgili olası sorunların yaşanmaması için bazı hatırlatmaların yapılması gereği hasıl olmuştur. Bilindiği gibi seçime 10 gün kala başlayan yasak gereği sözlü, görsel basın ve yayın araçlarında anket, kamuoyu araştırması ve tahminler yayımlanmamaktadır. YSK tarafından yayımlanan seçim takvimine göre, propaganda serbestliği oy verme gününden önceki gün (13 Mayıs Cumartesi) saat 18.00’de sona erecektir. Cumartesi günü mitingler saat 18.00’e kadar yayımlanabilecektir. Aynı gün yani seçimden bir gün önce saat 18.00’den sonra yapılacak tartışma programlarında ise, seçimlerde aday olmayan kişilerin örneğin gazeteci ve akademisyen gibi konukların bulunmasında sakınca yoktur.”

Seçime 10 gün kaldı! İşte bugün başlayan seçim yasakları

‘MANİPÜLASYON AMAÇLI YAYINLAR KESİNLİKLE YASAK’

YSK kararlarına göre seçim günü saat 18.00’e kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına ilişkin haber tahmini ve yorum yapılmasının yasak olduğunu vurgulayan kurul şu ifadelere yer verildi:

“Seçim günü saat 18.00 ile 21.00 arasında ise YSK tarafından seçime ilişkin verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecektir. Sandıklar kapandıktan sonra yayın serbestisi yokken seçim sonuçlarını açıklamak, gerçek dışı bilgiler vermek ve halkı yanlış yönlendirebilecek manipülasyon amaçlı yayınlar yapmak kesinlikle yasaktır.

14 Mayıs günü saat 21.00’den sonra ise bütün yayınlar serbest olacak, YSK bu saati daha erkene alabilecektir. Yayın yasağına uymayan kuruluşlar hakkında en ağır yaptırımlar uygulanacaktır. Bu kurallara titizlikle riayet edilmesi Üst Kurulumuzun tüm yayıncılardan beklentisidir. YSK seçim takvimine aykırı yayınların tespiti halinde, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu gerekli önlemleri alacaktır.”

CHP’li üyeler tespit edip göreve çağırdı: Seçim yayınları denetlenmiyor