RTÜK üyesinden Esra Erol-Müge Anlı çıkışı

14 Ağustos 2021 Cumartesi

RTÜK üyesinden Esra Erol-Müge Anlı çıkışı

RTÜK üyesi İlhan Taşçı, kurulun gündüz kuşağı programlarını kaldırmak için çalışmalara başladığı iddiasıyla ilgili “Böyle bir hazırlık yok” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda evlilik programlarını kaldıran RTÜK’ün bu kez de gündüz kuşağı programlarını kaldırmak için çalışmalara başladığı iddia edilmişti. Konuya ilişkin açıklama RTÜK üyesi İlhan Taşçı’dan geldi.

Gündüz kuşağı programlarından söz konusu iki program için denetleme raporu bile hazırlanamadığını söyleyen Taşçı, “Böyle bir hazırlık yok. ATV, RTÜK’ün dokunulmazlar listesinin birinci sırasında. Zaten Başkan da bu programları kaldırmaya cesaret edemez” dedi.

T24’te Eray Görgülü’ye konuşan Taşçı, RTÜK’ün cinsel istismar, cinayet ve aile içi şiddetin yer aldığı gündüz kuşağı programlarını kaldırmak üzere çalışma başlattığı iddiası ile ilgili olarak, “RTÜK gerçekten bu programları kaldırabilirse insanlık için küçük ama RTÜK ve Başkan Ebubekir Şahin için büyük bir adım olur” değerlendirmesinde bulundu.

“NASIL CESARET EDECEKLER”

Taşçı, şunları söyledi: “Yalnızca geçtiğimiz ay İstanbul’da yapılan Medya ve Aile Değerleri Çalıştayı’nda bunların formatlanması ile ilgili tartışmalar yapıldı. Yoksa, bu programların tümden kaldırılması yönünde ne böyle bir çalışma, ne de çalışmanın da ötesinde böyle bir niyet var. Olması da mümkün değil. Çünkü, aile içi şiddet, ensest ilişki, cinsel istismar gibi konuların işlendiği iki program var Türkiye’de. Yayınlanan da tek bir kanal var. Bu kanal da RTÜK’ün dokunulmazlar listesinin birinci sırasındaki ATV. “Reklam gelirlerindeki en büyük pay bu iki programın” Programlar da Müge Anlı ile Esra Erol’un programları. Bu yayıncının reklam gelirlerindeki en büyük pay bu programların. Dolayısıyla RTÜK ve RTÜK’ün başkanı inisiyatif alıp bu programları kaldırmaya cesaret edemez. Diğer yandan bu programlarla ilgili RTÜK’e gelen on binlerce şikayet var ancak düzenlenmiş tek rapor dahi yok. Denetleme raporu dahi hazırlayamadıkları programları kaldırmaya nasıl cesaret edecekler?”

İddia: RTÜK gündüz kuşağı programları için harekete geçti

Benzer Haberler