RTÜK: Mesajımızın sansür olarak anlaşılması ilginç

3 Ağustos 2021 Salı

RTÜK: Mesajımızın sansür olarak anlaşılması ilginç

RTÜK yayıncılara yangın haberleriyle ilgili gönderdiği ‘uyarı’ mektubunun ‘tehdit’ olmadığını savunarak, “Sansür olarak anlaşılması ilginçtir” dedi.

RTÜK yayıncılara yangın haberleriyle ilgili gönderdiği ‘uyarı’ mektubuyla ilgili açıklama yaptı. Kurul, yazı için “RTÜK’ün yayıncı kuruluşlarla teması doğaldır ve bu ilişkiler görevleri arasındadır. RTÜK Başkanlığı yasanın verdiği yaptırım yetkisinden önce yayıncı kuruluşlarla diyalog halinde yayınlardaki eksikleri istişare etmektedir. Gerekli hallerde uyarılar doğrudan muhatap Genel Yayın Yönetmenine iletilmektedir” ifadesini kullandı.

Kurul açıklamasında “Bugün ülkemizdeki yayıncı kuruluşlara ilettiğimiz mesaj yayıncı kurumların tepe yöneticilerine ‘kişiye özel’ olarak gönderilmiştir. Mesaj, diyalog çabamızın bir parçası olarak gizli ve saklı olmayan ilgili Kanun maddelerinin ve yayıncılık etik ilkelerinin hatırlatmasıdır” ifadesini kullanarak, ‘RTÜK’ün medya kuruluşlarını, tarafların imza altına aldığı ‘Yayıncılık Etik İlkeleri’ çerçevesinde uyarması kadar doğal bir şey olmadığı’nı vurguladı.

RTÜK’ten yangını gösteren kanallara ceza sinyali

“ASLA TEHDİT DEĞİL”

“Bu ilkeler konusunda hassas davranılmasını istemek ve ikazda bulunmanın da yayıncılık alanını düzenleme ve denetleme görevi olan RTÜK’ün sorumluluğu olduğu” savunuldu. Açıklamada ‘Görsel-İşitsel Yayıncılık Etik İlkeleri’nin yayıncıların ortak imzasıyla kabul edildiği belirtildi ve 20 maddeden oluşan ilkeler de sıralandı.

Açıklama şöyle devam etti: “Görsel-İşitsel Yayıncılık Etik İlkeleri”nin 15. Maddesi yani ‘Savaş, terör amaçlı saldırı, doğal afet ve benzeri olağanüstü durumların ortaya çıkardığı kriz zamanlarında sağduyulu ve sorumlu davranmak; toplumda korku ve infial oluşturabilecek yayınlardan kaçınmak’ bölümü tüm yayıncılarımız tarafından kabul görmüş ve imzalanarak kayıt altına alınmıştır. Hal böyleyken bu hatırlatmaları yapmayı, farklı yerlere çekme çabalarını art niyet olarak görüyoruz.”

Açıklamada “Kişiye özel gönderilen mesaj içeriği de bazılarının dediği gibi asla bir tehdit değildir. Bunun sansür olarak anlaşılması ilginçtir” de denildi.

TGS’den ‘uyarı’ mektubuna tepki: RTÜK Başkanı suç işliyor

Benzer Haberler