“RTÜK Başkanı, ‘Senin yüzünden oğlum bana sansürcü diyor’ deyip üzerime yürüdü”

22 Mayıs 2020 Cuma

“RTÜK Başkanı, ‘Senin yüzünden oğlum bana sansürcü diyor’ deyip üzerime yürüdü”

Medya ombudsmanı ve eski RTÜK üyesi Faruk Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, RTÜK’ün işleyişini, radyo ve TV’lere yönelik ceza kararlarının nasıl alındığını ve kurum içindeki yöneticilerin yetkilerini nasıl kullandıklarını T24’ten Murat Sabuncu’ya anlattı. eski RTÜK üyesi Bildirici, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in başka kurumlarda (Türksat ve Basın İlan Kurumu) görev almasının ortaya çıkmasının ardından istifasını istediği dönemde RTÜK üyeliğinin düşürüldüğünü hatırlattı.

‘MASAYA YUMRUĞUNU VURUP ÜZERİME YÜRÜDÜ’

İnternet ortamındaki TV ve radyoların denetimi ile ilgili çıkan yönetmelik üzerine yazdığı bir inceleme yazısı nedeniyle RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in toplantı sırasında üzerinde yürüdüğünü söyleyen Bildirici, olayı şöyle anlattı:

“Masaya  yumruğunu vurup üzerime yürümeye kalktı. ‘Sen öyle şeyler yazdın ki benim oğlum bile bana sansürcü diyor’. Hâlâ şaşırıyorum oğlunun sansürcü demesine üzülen bir insanın sansürcülük işlevini  yerin getirmemesi gerekir ama maalesef devam ediyor.”

RTÜK’ün ‘Saray’a bağlı dar bir kadroya için çalıştığını’ dile getiren Bildirici, kurum içinde birbirini koruyan ilişkiler ağı kurulduğunu söyledi.

‘TÜRKSAT YÖNETİMİNDE BULUNARAK SUÇ İŞLEDİ’

RTÜK üyelerinin başka bir kurumda görev yapmasının yasal olarak engellendiğini ancak şu anda RTÜK başkanı olan Ebubekir Şahin’in daha önce  Türksat yönetiminde görev aldığını hatırlatan Bildirici, şöyle konuştu:

“Hâlâ Basın İlan Genel Kurulu görevinde, burada görev almasının yasa dışı olduğunu söylediğim zaman buna itiraz etti. Ama düşünebiliyor musunuz hem RTÜK yönetimde yer alıyor,  hem Türksat yönetimde yer alıyor,  hem de RTÜK toplantısında Türksat ile ilgili bir karar alıyor. Benim mücadelemin sonucunda oradan istifa etmek zorunda kaldı. Kendi istediği için değil. Suç işleyen kişi özür dileyince suçu ortadan kalkmış sayılır mı? Bence hayır. Türksat yönetiminde bulunarak suç işledi.”

AKP’den Cumhuriyet gazetesine akıl almaz ceza

‘CUMHURİYET’E VERİLEN CEZA İÇİN TOPLANTIYA KOŞA KOŞA GİTTİ’

Basın İlan Kurumu tarafından Cumhuriyet Gazetesi’ne “Boğaz’da kaçak var” başlıklı haberi nedeniyle 35 gün ilan kesme cezası verildiğini hatırlatan Bildirici, Şahin’in Ülke TV’de ‘elimizde liste var’ diyen Sevda Noyan hakkındaki toplantıya katılmadığını ancak Cumhuriyet gazetesine verilen cezanın görüşüldüğü toplantıya ‘koşa koşa’ gittiğini, Şahin’in verilen cezalarda da ‘parmağı’ olduğunu söyledi.

RTÜK, Sevda Noyan kararını verdi

‘BİR ÇIKAR AĞI KURULMUŞ’

AKP kontenjanından RTÜK’e seçilen Nurullah Öztürk’ün de Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu’nda görev yaptığını hatırlatan Bildirici, şöyle konuştu:

“2013 yılından bu yana Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulunda görev yapıyor. Yasa ne demiş, kendi görev alanları dışında bir yerde görev alamazlar. Öztürk hem Reklam Kurulunda hem RTÜK’te aynı cezalara imza basıyor. Böyle saçmalık olabilir mi. Gelecek ay yeniden seçim olacak ve şunu söyleyeyim, Öztürk yeniden seçilirse ben vatandaş olarak gidip suç duyurusunda bulunacağım Ama mesele şu ki orada bir çıkar ağı kurmuşlar. Birbirlerini kollama konusunda çok iyiler. Birbirlerini iyi kolladıkları içindir ki ne yazık ki yayıncılık da kurban oluyor.”

Benzer Haberler