RTÜK Başkanı Şahin’den TV’lere ‘boş sokak’ talimatı

2 Mayıs 2021 Pazar

RTÜK Başkanı Şahin’den TV’lere ‘boş sokak’ talimatı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in TV kanalı yöneticilerine “Boş cadde ve sokak görüntüleri kullanın” talimatı gönderdiğini açıkladı.

Koronavirüs salgınında artan vaka sayısı nedeniyle ‘tam kapanma’ya gidilirken, dün oynanan bazı futbol müsabakalarında tribünlerin dolması yurttaşların tepkisini çekti. AKP’nin ‘lebaleb’ kongrelerini hatırlatan görüntüler sonrasında RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in televizyon kanalı yöneticilerine verdiği yeni bir talimat verdi.

Sosyal medya hesabından, “RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, bugün televizyon kanallarının yöneticilerine özel hattan bir ‘talimat’ gönderdi” diyen RTÜK üyesi İlhan Taşcı,  “Televizyonların lebalep görüntüleri kullanmamaları; bunun yerine ‘boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılmasını’ istendi! Stadlar, kongreler gösterilmeyecek!!!” ifadelerini kullandı.

“RTÜK TARAFINDAN İSTENMESİ AÇIK BİR SANSÜR”

RTÜK’ün talimatıyla ilgili Medyakoridoru’na konuşan Taşcı, “Burada televizyoncuların çizgisi bellidir. Görüntü arşivse, canlandırma dışında istediği görüntüyü, istediği şekilde kullanabilir. Bu onun özgürlüğüdür. Bu özgülüğünden vazgeçmesini, hele hele RTÜK Başkanlığı tarafından bunun talep edilmesi doğrudan doğruya sansürdür” dedi.

Taşçı ayrıca şunları söyledi:

“Öğle saatlerinde televizyon yöneticilerine gönderilmiş bir ‘rica metni’ bu. Bu talebin RTÜK Başkanlığı tarafından istenmesi, açık bir sansürdür. Gerçeğe aykırı yayın yapılması demektir. Eğer insanlar gerçekten tam kapanma kurallarına uymuyorsa, sokaklar tıklım tıklımsa, eğer ki toplu taşıma araçları insanların işlerine gitmesi kullanılıyor ve zorunluluktan tıklım tıklımsa tabii ki haber değeri ve görüntüsünün de bir kıymeti var. Televizyonculuk dediğimiz şey de görüntüyle bir bütün olarak haber değeri taşır zaten. Eğer, arşiv ve canlandırma kısmında bırakılmış olsaydı, yasa hatırlatıldı diyebilirdik. Ama sokak doluysa neden boş göstersin televizyonlar?”

“KALABALIK GÖRÜNÜTLER YERİNE BOŞ CADDE VE SOKAK GÖRÜNTÜLERİ”

Medya Koridoru’nda yer alan habere göre Şahin’in ‘Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı’ imzasıyla kurumlara gönderdiği metin şöyle:

“Medya Kuruluşumuzun Değerli Temsilcisi… Televizyonlarda yayınlanan bazı görüntülerin arşiv niteliğinin belirtilmeden yayınlandığı tespit edilmiştir. Özellikle tam kapanma döneminde, başta haber bültenleri olmak üzere birçok programda arka planda kalabalık görüntülerin yer alması, insanların kurallara uymadığına ve kolluk kuvvetlerinin de görevlerini yerine getirmediğine dair bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermektedir. Bilindiği üzere 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8’nci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde “…görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.” hükmü yer almaktadır. Bu sebeple tam kapanma döneminde yapılan yayınlarda, kalabalık görüntülerin yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması hususunda hassasiyet gösterilmesi ve zaruri durumlarda ise görüntülerin arşiv niteliğinde olduğunun mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Gereğini rica eder, iyi çalışmalar dileriz.”

RTÜK’ün muhalefeti susturmaya çalıştığı yöntem ortaya çıktı

Benzer Haberler