RTÜK, AB’den 3.6 milyon euro fon alacak

20 Ağustos 2021 Cuma

RTÜK, AB’den 3.6 milyon euro fon alacak

Medya kuruluşlarının yabancı kurum ve kuruluşlardan fon almasına ‘milli güvenlik sorunu’ diyen RTÜK’ün Avrupa Konseyi’nden 3.6 milyon Euro fon alacağı ortaya çıktı.

Odatv’nin haberine göre, Türkiye’de medya kuruluşlarının yabancı kurum ve kuruluşlardan fon alması uzun süre tartışılan konuların başında yer almıştı.

Fon alan medya kuruluşlarına ilişkin bir açıklama yaparak “milli güvenlik sorunu” eleştirisinde bulunan Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) da fonlandığı ortaya çıktı.

RTÜK’ün “Kolluk kuvvetleri, yargı mensupları, basın çalışanları ve sivil topluma Avrupa Konseyi standartları ve araçları konusunda eğitimler verilerek yaratılacak farkındalık ile ifade ve medya özgürlüğünün geliştirilmesi” amacıyla Avrupa Konseyi tarafından 3.6 milyon euro (yaklaşık 36 milyon TL) alacağı anlaşıldı.

RTÜK’ten ‘fon’ açıklaması: Yerli ve milli medya yalnız değildir

‘Avrupa Standartlarıyla Uyumlu Olarak İfade Özgürlüğü ve Basın Özgürlüğünün Geliştirilmesi’ başlıklı proje kapsamında verilecek 3.6 milyon euro için henüz finansman anlaşması imzalanmadı. Ancak proje kapsamında verilecek para ve planlama ab.gov.tr adresinden çoktan duyuruldu. Avrupa Konseyi tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

İLHAN TAŞÇI’DAN TEPKİ

RTÜK’ün fon almasına RTÜK üyesi İlhan Taşçı’dan tepki geldi. Taşçı, “Yurtdışından fon alan medya kuruluşlarını ‘milli güvenlik sorunu’ olarak gören RTÜK, Avrupa Konseyinden 3.6 milyon Euro fon alacak! Mesele fon değil, kimin aldığı…” dedi.

RTÜK: AYNI KEFEYE KONULMASI AYMAZLIK

Taşçı’nın tweet’inin ardından açıklama yapan RTÜK, “Avrupa Birliği (AB) gibi meşruiyeti belli olan bir uluslararası örgütün fonları ile belirli amaçlara hizmet eden dış menşeili çeşitli kuruluşların diğer ülkelerin iç politikalarını dizayn etme çabasıyla o ülkedeki bazı medya organlarına para aktarımının aynı kefeye konulması en basit tabirle aymazlıktır, dezenformasyondur, yalan haberdir” dedi.

Kurul, “Ülkemizin üyelik sürecinde çeşitli projelerde kullanılmak üzere AB’ye üzerine düşen oranda kaynak aktardığı herkesin malumudur. AB tarafından da Türkiye’ye, kendi maddi katkılarından doğan hakları doğrultusunda, resmi ya da özel kuruluşların hayata geçirdiği projelerde kullanılmak üzere çeşitli kaynaklar sağlanmaktadır. Hal böyleyken, maksatlı bir şekilde Üst Kurulumuzu hedef alan ilgili haberlerde yer verilen rakamlar da haberin içeriği de yine gerçeği yansıtmamaktadır. Bahse konu proje, AB’nin karşılanmaz talepleri sebebiyle AB Başkanlığı ile görüşülerek bir süre önce tarafımızdan askıya alınmıştır” savunmasını yaptı.

Söz konusu projenin gerçekleştirilmediği kaydedilen açıklamada, “Art niyetli bir şekilde AB gibi meşruiyeti belli olan bir uluslararası örgütün fonları ile belirli amaçlara hizmet eden dış menşeili çeşitli kuruluşların diğer ülkelerin iç politikalarını dizayn etme çabasıyla o ülkedeki bazı medya organlarına para aktarımının aynı kefeye konulması en basit tabirle aymazlıktır, dezenformasyondur, yalan haberdir. Yalan haber ve dezenformasyonla mücadelemiz bundan önce olduğu gibi bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir” denildi.

Benzer Haberler