Rize’de 11 meslek örgütünden Cengiz İnşaat’a destek

Yayın tarihi: 19 Mayıs 2021 Çarşamba 8:00 pm - Güncelleme: 19 Mayıs 2021 Çarşamba 8:00 pm

Rize’de 11 meslek örgütü, İkizdere’de yapılması planlanan taş ocağına gazete ilanıyla sahip çıktı, projeye karşı çıkanlara ‘terörist’ imasında bulunuldu. Cengiz İnşaat tarafından İkizdere’nin İşkencedere Vadisi’ne yapılması planlanan taş ocağına Rize Barosu Başkanlığı, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı’nın da yer aldığı 11 meslek örgütü destek verdi.

Rize Barosu Başkanlığı, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Rize Ticaret Borsası, Rize Esnaf ve Sanaatkarlar Odaları Birliği, Rize Muhasebeciler Odası Başkanlığı, Rize Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı, Rize Kent Konseyi, Rize Kent Gönüllüleri Konseyi, TÜMSİAD Rize Şubesi, MÜSİAD Rize Şubesi ve 53 Gazeteciler Derneği imzasıyla Hürriyet gazetesinde yayınlanan ilanla taş ocağına sahip çıkılırken, İkizderelilere destek verenler suçlandı.

İkizdereliler direniyor: Gençliğimiz burada geçti, geleceğimiz de geçsin!

‘BENZER GRUPLAR AĞACI BAHANE EDİP GEZİ PARKI OLAYLARINI BAŞLATTI’

İlanda şu ifadeler yer aldı:

“Rize’nin İyidere ilçesinde yapılacak olan lojistik merkezinin inşasında kullanılmak üzere İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisi’nden çıkartılacak taşın doğayı katlettiğinden bahisle çeşitli kişi ve STK’ların yaptığı açıklamaları dikkatle izliyoruz. Yapılacak işin niteliğini hiç araştırmamış ya da yatırımlar mevzu olduğunda çevreci kesilmiş olan bu grupların doğa, çevre ve insan hakları olmadığını belirtmek isteriz. Zira aynı grupların 3. Havalimanı, 3. Köprü gibi büyük yatırımların önünü kesmek için benzer bir çaba gösterdikleri hafızalardan silinmemiştir. Benzer grupların ağacı bahane edip Gezi Parkı olaylarını başlattıkları ve çevreyi günlerce talan etmek suretiyle kalkışma içine girdikleri hepimizin malumudur.”

‘İKİZDERE HALKINI KIŞKIRTIYORLAR’

“İkizdere halkını kışkırtmak için bölgeye gelen HDP’li vekiller ve 64 Baronun taş ocağıyla ilgili yaptığı açıklamayı okuduğumuzda bu çelişkiyi anlamamak izahten varestedir. PKK tarafından ülkenin dört bir yanında çıkartılan yangınlara bugüne kadar tek ses çıkartmayan HDP’li vekiller ile İstanbul, Ankara, İzmir, Hakkari, Şırnak gibi Baroların İkizdere ile ilgili alelacele açıklama yapmaları gerçek niyetlerini ortaya koyma bakımından çok anlamlıdır. Yine PKK’nın siyasi uzantısı parti mensupları ile bir kısım Baroların ABD Başkanı Biden’in 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendirmesine karşı milli baroların yaptığı ortak açıklamaya imza koymayıp ülkesini değil ABD Başkanının yanında yer alan bu çevrelerin İkizdere ile ilgili yaptığı basın açıklamaları iyi niyetle bağdaştırmak asla mümkün değildir.”

‘İŞKENCEDERE’DEKİ TAŞ, EN UYGUN TAŞ’

“Elbette ki doğanın zarar görmesini bizler de istemeyiz. Ancak ilimizin coğrafi yapısı gereği arazilerin engebeli olması nedeni ile büyük yatırımlar için aranan düz araziyi bulmak mümkün değildir. Bu nedenle deniz dolgusu kaçınılmaz olmaktadır. Lojistik merkezle ilgili de en yerinde karar deniz dolgusudur. Deniz dolgusu için de İkizdere İşkencedere’deki taşın en uygun taş olduğu bilinen bir gerçektir. Taşın çıkartılması esnasında doğaya verilecek olan tahribatın taş çıkarma işi bittikten sonra giderileceği ve çevrenin eski haline getireceği Devletin en yetkili makamları tarafından taahhüt edilmiştir. Biz aşağıda imzası bulunan Rize ilinde faaliyet gösteren meslek örgütleri olarak çevreye verilecek tahribatın eski hale getirilmesi kaydıyla yatırımlara devam edilmesi yönündeki düşüncemizi kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz.”