Rıza Sarraf davasında sır perdesi aralanıyor

16 Kasım 2021 Salı

Rıza Sarraf davasında, farklı zamanlarda gizlilik kaydıyla dava dosyasına konulan bazı belgelerin kamuya açılacağı belirtildi.

Dava hakimi Richard Berman, 1 Kasım’da savunma ve savcılığa gönderdiği mektupta, son gelişmeler çerçevesinde dava dosyasındaki bazı gizli belgeler için gizlilik kararının kaldırılmasına itirazlarının olup olmadığını sormuştu. Berman’ın mektubuna taraflardan yanıt geldi.

VOA’nın aktardığı habere göre, New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams, dün hakim Berman’a yazdığı cevap mektubunda savunma ve savcılığın, hakimin gerekli gördüğü şekilde son gelişmelerle ilgili dosyada üzerinde gizlilik kararı bulunan bazı belgelerin kamuya açılmasına bir itirazı olmadığı söyledi.

New York’ta aralarında Halkbank’ın da bulunduğu dokuz sanığın yargılandığı Rıza Sarraf davasında, davanın ilk başladığı 15 Aralık tarihinden itibaren gizlilik kararı konulan 50’ye yakın dosya bulunmakta. Gizlilik kararı bulunan dosyalardan hangilerinde gizlilik kararının kaldırılacağına ise hakim Berman karar verecek.

1 Kasım’da gizlilik kararı kaldırılan bir belgeye göre, Sarraf’ın 2018 yılında mahkemeye kefalet karşılığında tutuksuz yargılanmak için başvurduğu, hakimin de başvuruyu kabul ettiği ortaya çıkmıştı.

KYK yurtları ifşa edildi: İnsanca barınmak istiyoruz!

Benzer Haberler