Reuters’tan ‘Yapı Kredi Bankası’ hakkında flaş iddia: Çekiliyor

23 Kasım 2019 Cumartesi

Reuters’tan ‘Yapı Kredi Bankası’ hakkında flaş iddia: Çekiliyor

Reuters’a açıklama yapan ve ismini vermek istemeyen konuya yakın üç kaynağa göre, Yapı Kredi’nin İtalyan ortağı Unicredit bankadaki hisselerini satıyor ve Türkiye’den çıkıyor.

Reuters’ta yer alan habere göre Yapı Kredi Bankası’nın İtalyan ortağı Unicredit hisselerini satarak bankadan çıkıyor. Unicredit, Koç Finansal Hizmetler’deki yüzde 50’lik payını Koç Holding’e satacağı belirtiliyor.

YÜZDE 50’SİNİ SATACAK

Çıkış planı çerçevesinde Unicredit, Yapı Kredi’yi kontrol eden Koç Finansal Servisler’deki yüzde 50 hissesini Koç Holding’e satacak.

Bir kaynağın verdiği bilgiye göre Unicredit ile Koç Holding’in yıl başından beri hisse devri konusunda görüşmeler yapıyor.

Koç Finansal Servisler Yapı Kredi’nin yaklaşık yüzde 82’sini kontrol ediyor. Bu kurumda Unicredit ile Koç Holding’in hisseleri eşit.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ BANKASI

Yapı Kredi piyasa değeri olarak Türkiye’nin en büyük üçüncü bankası. Bankanın piyasa değeri 3.7 milyar dolar.

Unicredit’in piyasa değeri ise 27.7 milyar euro olarak hesaplanıyor. Unicredit ve Koç konu hakkında bir açıklamada bulunmadı.

İLK YABANCI ORTAKLIKTI

2002 yılında Türkiye’ye gelen Unicredit’in Yapı Kredi’de yaptığı ortaklıkla Türkiye’de ilk kez bir yabancı şirket finansal hizmetler sektörüne girmişti.

Benzer Haberler