Reuters’tan çarpıcı Erdoğan analizi

25 Mart 2021 Perşembe

Reuters’tan çarpıcı Erdoğan analizi

Reuters, ABD Başkanı Joe Biden ile AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilişkin kapsamlı bir analiz yayınladı.

Reuters muhabirleri Orhan Coşkun ve Hümeyra Pamuk imzalı haberde, “Önce Türkiye: Erdoğan’ın güç baskısı, Biden’ı zorlayacak” başlığı kullanıldı. Makalede, iki ismin en son 2016 yılının Ağustos ayında bir araya geldiği ve o dönem ABD Başkan Yardımcısı olan Biden’ın Erdoğan’la Ankara’da buluşarak, “Biz Suriye’ye operasyonu destekliyoruz” dediği hatırlatıldı.

“ZAFERE YARDIMCI OLDU”

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra Türkiye’ye gelen Biden’ın bombalanan TBMM’yi ziyaret ettiği ve destek mesajı verdiğini hatırlatan Reuters, o tarihten itibaren Türkiye’nin Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Kafkaslar’da hamlelerde bulunduğunu aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Biden’dan önce koltukta olan Donald Trump ile yakın ilişkisi olduğunu yazan Reuters’a konuşan bir diplomat, “Erdoğan, güçlü liderlerin dünyayı yönettiği bir kulüp vizyonu vardı” yorumunu yaptı. Bu vizyonu Trump’ın da düşündüğünü aktaran Reuters, Biden’ın bu düşünce yapısına karşı olduğunu yazdı. Biden’ın Erdoğan karşıtı açıklamalarını hatırlatan Reuters, “2016 yılından beri Türkiye lideri Libya’daki iç savaşın seyrini değiştirdi, Rusya’dan silah aldı, Doğu Akdeniz’de Avrupalı komşularını zorladı ve Ermenistan’a karşı Azerbaycan’ı destekleyerek zafer elde etmesine yardımcı oldu” hatırlatmasını yaptı.
İstanbul Sözleşmesi’nin de hatırlatıldığı analizde, ABD ve AB müttefiklerinin tepkileri hatırlatıldı. Şu an kendi partilerini kurarak Erdoğan’a muhalif olan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın geçmişte Erdoğan hükümetlerinde bakanlık yaptığını yazan Reuters’a konuşan Davutoğlu, “2016’dan önce fikirler ortaya çıkıyordu ve daha sonra son alınan kararı başbakan ya da cumhurbaşkanına sunuyorduk” dedi. Babacan ve Davutoğlu, Erdoğan’ın artık çok daha dar bir danışman kadrosuyla fikir alışverişi yaptığını söyledi.

A-TAKIMI

Reuters, Erdoğan’ın ağırlıklı olarak Hulusi Akar, Hakan Fidan ve İbrahim Kalın’la görüştüğünü yazarken ismini açıklamadan Reuters’a konuşan bir Cumhurbaşkanlığı’nda çalışan güvenlik yetkilisi, “Bu insanlar neredeyse her zaman yurt dışı operasyonları için bir araya geliyor ve Erdoğan’ın A-Takımı olarak çalışıyor” dedi. Erdoğan’a yakın bir kaynağın, Erdoğan’ın yaklaşımının “Önce Türkiye” olduğunu ve ABD ya da Rusya’nın kuralları koyduğu ve Türkiye’nin bedel ödediği senaryolardan sıkıldığını söyledi.

Benzer Haberler