Restoranda asker üniformasıyla servis olayında üç gözaltı

Yayın tarihi: 17 Nisan 2024 Çarşamba 1:02 pm - Güncelleme: 17 Nisan 2024 Çarşamba 1:02 pm

Haber: Ceren Ural

Asker üniformasıyla restoranda servis yapılması olayında işletme sahibi A.K., işletme mesul müdürü A.G. ile üniforma ile servis yapan yabancı uyruklu çalışan Y.J. gözaltına alındı.

Sosyal medyada dün bir restoranda asker üniformasıyla servis yapıldığı görüntülerinin paylaşılması sonucunda üç kişi gözaltına alındı.
İstanbul Valiliği, söz konusu restoranın sahibi A.K., restoranın mesul müdürü A.G. ve askeri üniforma ile servis yapan yabancı çalışan Y.J.’nin gözaltına alındığını açıkladı. Açıklamada ayrıca sigortasız çalıştırıldığı tespit edilen üç yabancı uyruklu çalışanın sınır dışı işlemlerinin başladığı ve işletmenin Turizm İşletme Belgesi’nin iptal edildiği ifade edildi.

“TÜRK MİLLETİNİ, CUMHURİYETİ, DEVLETİN KURUM VE ORGANLARINI AŞAĞILAMA”

İstanbul Valiliği’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

16.04.2024 tarihinde sosyal medya platformlarında paylaşılan ve “İstanbul’da yabancı bir şahsa ait lüks restaurantta, şov yapmak için asker üniformasını giyip servis yapmışlar” ifadeleriyle yayınlanan görüntüler üzerine çalışma başlatılmıştır.

Yapılan çalışma sonucunda;

Söz konusu işletmenin Beyoğlu İlçesi Hüseyinağa Mahallesinde faaliyet gösterdiği ve T.C. vatandaşı A.K.’ye ait olduğu belirlenmiştir.

Videoda yer alan kişinin, işletmede çalışan yabancı uyruklu Y.J. isimli şahıs olduğu tespit edilmiştir.

Olayla ilgili, işletme sahibi A.K., işletme mesul müdürü A.G. ile görüntülerde üniforma ile servis yapan işletme çalışanı Y.J. olmak üzere 3 kişi gözaltına alınmıştır.  Şahıslarla ilgili “Türk Milletini, Cumhuriyeti, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama” suçundan adli işlem başlatılmıştır.

Çalışmaların devamında, işletme içerisinde oturum izinleri olmadığı belirlenen ve sigortasız olarak çalıştıkları tespit edilen M.I. , A.R., H.M.Y.A. isimli yabancı uyruklu şahıslar muhafaza altına alınmış ve sınır dışı işlemleri başlatılmıştır.

Ayrıca olayın meydana geldiği işyerinin Turizm İşletme Belgesi iptal edilmiştir.”

Asker üniformasıyla restoranda servis yapılması olayında işletme sahibi A.K., işletme mesul müdürü A.G. ile üniforma ile servis yapan yabancı uyruklu çalışan Y.J. gözaltına alındı.

Kaynak: HABER MERKEZİ