Resmi törenle kenevir hasadı! ‘Endüstriyel kenevir ilimizin önünü açacak’

17 Ekim 2021 Pazar

Resmi törenle kenevir hasadı! ‘Endüstriyel kenevir ilimizin önünü açacak’

Burdur Gölhisar’da yılın ilk kenevir hasadı yapıldı. Hasat törenine Burdur Valisi Ali Arslantaş da katıldı. Arslantaş, “Endüstriyel kenevir, ilimizin önünü açacak” dedi.

Burdur kenevir ekimine izin verilen 20 il arasında yer alıyor. Gölhisar’daki tarlada hasat töreninde konuşan Vali Ali Arslantaş, kenevirin sanayide kullanılan endüstriyel bir ürün olduğunu söyledi. Arslantaş, “Endüstriyel kenevir, ilimizin önünü açacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın kenevir ekimine izin vermesinden dolayı sektörün daha da gelişeceğini düşünüyorum. Kenevir hasadı ilimize, ilçemize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Kenevir yetiştiren şirketin yönetim kurulu üyesi Fatih Oral da bu ürünün tarımda geleceğin “yeşil altını” olacağını aktardı.

Burdur’da kenevirin yaygınlaştırılması ve endüstriyel yatırımı için araştırma geliştirme çalışmaları yaptıklarını anlatan Oral, hasadın bereketli olmasını diledi.

Burdur, kenevir ekiminin uygulandığı 20 ilden biri.

Traktörle ilk hasadın yapıldığı törene, protokol üyelerinin yanı sıra Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk katıldı.

Evinde GDO’lu kenevir yetiştirdi!

Benzer Haberler