Resmi Gazete’de yayımlandı: Uçak yolcularının haklarına koronavirüs düzenlemesi

25 Mart 2020 Çarşamba

Resmi Gazete’de yayımlandı: Uçak yolcularının haklarına koronavirüs düzenlemesi

Dünyayı sarsan koronavirüs salgını nedeniyle havayolu şirketlerinin birbiri ardına sefer iptali sonrası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) de yolcu haklarında düzenlemeye gitti.

Dünya genelinde havayolları koronavirüs nedeniyle tarihin en büyük krizini yaşıyor. Havayollarının sefer iptallerindeki sayı katlanarak artarken, zorunlu haller dışında da uçak yolculuğuna talep virüs endişesiyle her geçen gün düşüyor.

Hastalığın yayılması, zayıf yolcu talebi ve yeni seyahat kısıtlamaları, havayolu şirketlerinin uçuşlarını daha da azaltmasına yol açtı.Dünya genelinde birbiri ardına uçuşların iptal olması sonrası Türkiye’de de havayolları, uçaklarından birçoğunu yere indirdi.

Ünlü isimlerin reklamını yaptığı gıda takviyesini üreten firmanın sahibi konuştu: Cahiller

Havayolu şirketleri yolcuların iptaller sonrası mağdur olmaması adına düzenlemeler yaparken, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de yolcu haklarında düzenlemeye gitti.

BİLET İADESİ VE DEĞİŞİKLİK HAKKI

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ‘Havayolu İle Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik’te (SHY-Yolcu) değişiklik yapılmasına dair yönetmeliği de bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni bulgu: Koronavirüs 17 güne kadar yüzeylerde yaşayabiliyor

Yolcu hakları yönetmeliğine göre COVID-19 salgını nedeniyle uçuşu iptal edilen yolcunun, hava taşıma işletmesinin boş koltuk durumuna bağlı olarak istediği bir tarih için bilette değişiklik yapma veya bileti açığa alma hakkı getirildi.

Bunun yanı sıra yolcu, açığa alınıp kullanılmayan biletin iadesini uçuş yasakları kalktıktan sonraki iki ayın sonrasında hava taşıma işletmesinden alabileceği maddesi de yönetmelikte yer aldı.

Türkiye’de koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı 44’e, vaka sayısı 1872’ye yükseldi!

Benzer Haberler