Resmi Gazete’de yayımlandı! Kaçak araçlara ÖTV affı…

24 Aralık 2019 Salı

Resmi Gazete’de yayımlandı! Kaçak araçlara ÖTV affı…

Gümrük Kanunu kapsamında ‘kaçak’ niteliğindeki araçlara uygulanan özel tüketim vergisi (ÖTV) affı cumhurbaşkanı kararıyla 2020’nin Haziran ayına kadar uzatıldı.

‘4458 Sayılı Gümrük Kanununun Geçici 10 uncu ve 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun Geçici 11 inci Maddeleri ile Getirilen Düzenlemelerden Yararlanmak İçin Öngörülmüş Olan Başvuru Sürelerinin 30/6/2020 Tarihine Kadar (Bu Tarih Dâhil) Uzatılması Hakkında Karar’ Resmi Gazete’de yayınlandı.

Fatih Portakal Kanal İstanbul projesinin amacını açıkladı

Gümrük Kanunu’nun 235’inci maddesi uyarınca, ihracat rejimine tabi olan bir araç, gümrük idaresine ibrazı edilmeyip lisans, izin ve uygunluk belgesi alınmamışsa soruşturma açılıyor. Bunun sonucunda çeşitli cezalar uygulanabiliyor.

Ancak aynı kanunun geçici 10’uncu maddesiyle bu tür bir soruşturma kapsamında el konma kararı verilen araçlar için 31 Aralık 2019’a kadar ÖTV affı getirilmişti.

Bu tarihe kadar ilgili gümrük idaresine başvurulması ve taşıtın ilk iktisabında ödenmesi gereken ÖTV’nin yüzde 25’ine tekabül eden tutarın, tahsil dairesine ödenmesi hâlinde, araç hakkındaki mevcut kararlar kaldırılırken, el konulan araç sahibine iade ediliyor.

Benzer Haberler