Renault hız sınırlamasının 160 km/s olmasını istiyor

Yayın tarihi: 15 Ocak 2023 Pazar 7:30 am - Güncelleme: 14 Ocak 2023 Cumartesi 1:18 pm

Son dönemde yeni çıkan araçlarda hız sınırlaması trend haline geldi. Nitekim Renault da bu trende uymak istiyor fakat hız limiti konusunda hala kararsızlık var. Öyle ki Renault’un 180 km/s yerine 160 km/s’lik bir hız limitine daha sıcak baktığı iddia ediliyor.

Volvo geçtiğimiz günlerde yeni araçlarında hız limitini 180 km/s ile sınırlandırdığını açıklamıştı. Şimdi benzer bir açıklama da Renault yönetiminden geldi.

Renault’nun patronu Luca de Meo katıldığı bir etkinlikte hız sınırlamasına ilişkin söylemlerde bulundu. Deneyimli yönetici “Ölümcül kazaların üçte birinden fazlası yüksek hız nedeniyle meydana geliyor. Maksimum hız, araç modeline bağlı olarak değişecek. Ancak her halükarda önümüzdeki yıldan itibaren yeni Renault ve Dacia otomobillerin hiçbirinin hızı 180 km/s’yi geçemeyecek” dedi.

 

Meo’nun söylemlerine göre hız limiti araçtan araca farklılık gösterecek. Örneğin yeni gelecek olan Megane modellerinde maksimum hız 160 km/s olacak. Muhtemelen diğer otomobillerde daha da düşük olabilir.

 

Renault

Görünen o ki önümüzdeki süreçte diğer markalar da hız sınırlaması için kolları sıvayabilir. Elbette bu henüz kesinleşmiş bir bilgi değil. Lakin kullanıcı güvenliğinin ön plana çıkarıldığı bir devirde, diğer markaların buna ayak diremeleri çok da mantıklı olmayabilir.

 

Öte yandan ayrı bir soru işareti daha var. GTline gibi serilerde hız unsurunun ön planda olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu modellerde de 180 km/s gibi bir sınırlamanın olup olmayacağı şimdilik soru işareti. Bunu da zaman gösterecek. Sonuç olarak bekleyip göreceğiz.

Elektrikli otomobiller için kritik tarih bekleniyor