Helikopter kazasında hayatını kaybeden Reisi için Tebriz’de tören! Binlerce kişi katıldı

Yayın tarihi: 21 Mayıs 2024 Salı 10:08 am - Güncelleme: 21 Mayıs 2024 Salı 2:08 pm

Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindeki heyet için Tebriz’de tören düzenlendi. Binlerce İranlı Reisi için Şüheda Meydanı’nda bir araya geldi. Reisi’nin naaşı, yarın da Tahran’a götürülecek ve bir tören daha düzenlenecek. Reisi’nin perşembe günü defnedilmesi bekleniyor.

İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından ülkede yas tutuluyor. İran kabinesi, ülkede 5 günlük yas ilan ederken, ülke genelinde ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirildi.

TEBRİZ’DE CENAZE TÖRENİ

Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindeki heyet için Tebriz’de tören düzenlendi. Binlerce İranlı Reisi için Şüheda Meydanı’nda toplandı.

Reisi, İran, Tebrik, cenaze töreni

Reisi için Tebriz’de cenaze töreni düzenleniyor.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve aralarında Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın da bulunduğu heyetin, 19 Mayıs günü gerçekleşen helikopter kazasında hayatını kaybettiği duyuruldu. Ülkede 5 günlük yas ilan edilirken kazada hayatını kaybedenlerin otopsilerinin tamamlanmasının ardından ilk resmi tören bugün Tebriz’de gerçekleştirildi.

TAHRAN’DA DA TÖREN DÜZENLENECEK

Reisi’nin naaşı yarın Tahran’da düzenlenecek törene götürülecek. Bu nedenle Çarşamba günü resmi tatil ilan edildi.

Tebriz’in ardından Tahran’da da binlerce İranlının Reisi için düzenlenen törene katılım sağlaması bekleniyor.

Törenlerin ardından Reisi perşembe günü defnedilecek.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da katılacak.

NE OLMUŞTU?

İran Cumhurbaşkanı Reisi, 19 Mayıs’ta İran-Azerbaycan sınırında baraj açılış törenine katıldı. Reisi, beraberinde Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerle dönüşte helikopter kazası geçirdi.

İran’ın talebi üzerine Türkiye, arama kurtarma faaliyetlerinde Akıncı insansız hava aracını (İHA) görevlendirdi. Akıncı İHA’nın tespit ettiği helikopter enkazının koordinatları İran makamlarıyla paylaşıldı. Belirlenen noktaya ulaşan İranlı ekipler kazadan sağ kurtulan olmadığını belirledi.

Reisi’nin hayatını kaybettiğinin kesinleşmesinin ardından Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir, geçici cumhurbaşkanı olarak görevlendirildi.

İran anayasasına göre, yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesi amacıyla meclis başkanı, yargı erki başkanı ve birinci cumhurbaşkanı yardımcısından oluşan kurulun düzenlemeleri yapması gerekiyor.

İran’da cumhurbaşkanları, Anayasayı Koruyucular Konseyinin onayladığı adaylar arasından halk tarafından seçiliyor.

Kaynak: TELE1