Reform taslağı Erdoğan’a sunuldu

21 Ocak 2021 Perşembe

Reform taslağı Erdoğan’a sunuldu

“Kamuoyuna sunulma aşamasında” denilen reform hazırlıklarını birlikte yürüten 6 bakanlık ile AKP’li bazı kurmayların oluşturdukları taslak metinin dün AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduğu belirtildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin ve AKP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın da yer aldığı AKP kurmaylar dün Beştepe’de düzenlenen reform toplantısına katıldı.

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre, taslağa son halinin verilmesi ve 26 Ocak’taki AKP MYK toplantısında değerlendirilmesi, düzenlemelerin daha sonra Cumhurbaşkanı tarafından kamuoyuna açıklaması planlanıyor.

AYM ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının mahkemeler tarafından nasıl uygulanması gerektiğiyle ilgili yeni düzenlemelerin yapılması da gündemde. Yeni reformlarla, AİHM kararlarına ilişkin tazminat ödenip ödenmemesi konusunda bazı değişikliklerin gündeme gelebileceği belirtiliyor.

HAKİM VE SAVCILARIN PUANLAMA SİSTEMİ

Yeni düzenlemelerle, hakim ve savcıların dosyalarını tamamlanmasında puanlama sistemine gidilecek. Atama ve terfilerde, bu puanlama sistemi dikkate alınacak. Taslakta, tutukluluk süreleriyle ilgili düzenlemeler de yer alıyor.

Avukatların taleplerini dinlediklerini aktaran AKP kurmayları, “Tutukluluk süresi ne kadarsa gizlilik de o düzeyde olacak” dediler. Çok sayıda avukatın çalışacağı ticari uyuşmazlıklara bakılacak arabuluculuk merkezleri kurulması, ihtisas mahkemelerinin yaygınlaştırılmasının planlandığı belirtildi.

Habere göre ekonomide ise tahkimlerin teşvik edilmesi hedefleniyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan: Reformlar kamuoyuna sunma aşamasına geldi

Benzer Haberler