Reel döviz kuru endeksi 23 ayın en düşük seviyesine indi

4 Eylül 2020 Cuma

Reel döviz kuru endeksi 23 ayın en düşük seviyesine indi

Türk Lirası reel döviz kuru endeksi ağustosta tüketici fiyatları bazlı olarak yüzde 6,7 düşüş gösterdi ve son 23 ayın en düşük seviyesini gördü. Endeks en son bu seviyesinin altına 2018 yılı Eylül ayında 62,58 puan ile inmişti.

Merkez Bankası tarafından yayımlanan verilere göre, 2003=100 bazlı reel efektif döviz kuru endeksi TÜFE bazında 63,71 puana geldi. TÜFE bazlı reel döviz kuru temmuzda 68,52 puandan 68,31 puana revize edildi.

Yİ-ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru Ağustos’ta 72,68 puan oldu.- Yİ-ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru Temmuz’da 77,56 puanda revize edilmeden kaldı. Gelişmekte olan ülkeler bazlı reel efektif endeksi 56,31 puandan 53,10 puana geldi. Gelişmiş ülkeler bazlı reel efektif endeksi 77,04 puandan 71,16 puana geldi.

Nominal efektif döviz kuru, Türkiye’nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre, Türk Lirası (TL)’nın ağırlıklı ortalama değeri olarak hesaplanıyor. Reel efektif kurun artışı Türk Lirası’nın değer kazandığını, diğer bir anlatımla Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının arttığını gösteriyor.

REEL DÖVİZ KURU ENDEKSİ NEDİR?

Nominal efektif döviz kuru (NEK), belirli bir kriter gözetilerek seçilmiş çift taraflı nominal kurların uygun bir ağırlıklandırma yöntemi kullanılarak elde edilmiş ortalamasıdır. Reel efektif döviz kuru (REK) ise, NEK’in ülkeler arasındaki göreli fiyat veya maliyet farklarıyla düzeltilmiş halidir. REK, ülkeler arasındaki göreli fiyat veya maliyet gelişimi hakkında bilgi içermekte ve dolayısıyla ekonomilerin rekabet güçlerinin değerlendirilmesinde kullanılan anahtar makroekonomik göstergelerden biri olarak kabul edilmektedir.

 

Benzer Haberler