Rakel Dink ve Eren Keskin dahil 6 kişinin portresi IFEX sergisinde

Yayın tarihi: 4 Mayıs 2021 Salı 12:27 pm - Güncelleme: 4 Mayıs 2021 Salı 12:27 pm

Dünyada ifade özgürlüğü savunucusu kuruluşların çatı örgütü olan International Freedom of Exchange’nin (IFEX) sergisinde ifade özgürlüğü savunucuları Erol Önderoğlu, Rakel Dink, Eren Keskin, Şanar Yurdatapan, Pınar Selek ve Zehra Doğan’ın portreleri yer aldı.

İfade özgürlüğünü ilerletmek ve savunmak için 1992 yılında 71 devlet dışı organizasyonun katılımıyla kurulan ve küresel bir ağ oluşturan IFEX, bilgi edinme hakkını güvence altına almak ve gazetecilerin işlerini daha güvenli hale getirmek için çabalayan kişilerin hikayelerini paylaşarak insanları ifade özgürlüğünü savunmaya teşvik etmek için ‘Faces of Freedom of Expression (İfade Özgürlüğünün Yüzleri)’ kampanyasını başlattı. IFEX’in bu kapsamda ABD’de düzenlediği sergide Türkiye’den de 6 ismin portresi yer aldı.

Pensilvanya Pittsburgh’daki sergide Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve bianet Raportörü Erol Önderoğlu, 19 Ocak 2007’de uğradığı suikastle öldürülen gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin, hak savunucusu Şanar Yurdatapan, sosyolog, yazar ve aktivist Pınar Selek ile gazeteci-ressam Zehra Doğan’ın portrelerine yer verildi.

Portreler Pittsburgh Post Gazette’nin binasına asıldı. IFEX sergiyi “Bilgi edinme hakkınızı savunan bazı risk alıcılar ve değişim yapıcılarla tanışın.” diyerek duyurdu. Sergi 4 Temmuz’a kadar yüz yüze veya çevrimiçi olarak görülebilecek.

TGS’den ‘basın özgürlüğü’ mesajı: Basın beladaysa, demokrasi askıda