Putin’den çok sert çıkış: ‘Yahudi karşıtı domuz’

25 Aralık 2019 Çarşamba

1938’de Adolf Hitler’in Yahudileri Afrika’ya göndermeyi önerdiğini, Polonya’nın Almanya Büyükelçisi Josef Lipskiy’in de bunu kabul ederek, karşılığında Hitler’in heykelini dikmeyi önerdiğini belirten Putin çok sert konuştu.

1938’de Adolf Hitler’in Yahudileri Afrika’ya göndermeyi önerdiğini, Polonya’nın Almanya Büyükelçisi Josef Lipskiy’in de bunu kabul ederek, karşılığında Hitler’in heykelini dikmeyi önerdiğini belirten Putin, Polonyalı diplomatı “pislik ve Yahudi karşıtı domuz” olarak niteledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Savunma Bakanlığı’nda her yıl düzenlenen ve savunma alanındaki çalışmaların değerlendirildiği toplantıda konuştu.

Rusya’nın elindeki 2. Dünya Savaşı yıllarına ait arşiv belgeleri hakkında konuşan Rus lider, Hitler’in dönemin Polonya Dışişleri Bakanı’na ve Polonyalı elçiye Yahudileri Afrika’ya sürgüne göndermeyi düşündüğünü söylediğini anlattı.

Sputnik’in haberine göre Putin, Polonyalı elçi Lipskiy’in de Hitler’e bunu yapması halinde Varşova’da heykelini dikmeyi önerdiğini belirterek, “Pislik, Yahudi karşıtı domuz, başka bir şey denemez. Yahudi karşıtlığı konusunda Hitler’le tam bir dayanışma içindeydi” dedi.

“AVRUPA’DA VE OKYANUS ÖTESİNDE 2. DÜNYA SAVAŞI’NI ÇARPITMA GİRİŞİMLERİ SÜRÜYOR”

Putin, Avrupa’da ve okyanus ötesinde 2. Dünya Savaşı’nın tarihini çarpıtma girişimlerinin devam ettiğine de dikkat çekti.

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) geçen ay çıkardığı ve Hitler Almanyası ile Sovyetler Birliği’ni neredeyse eşit tuttuğu kararı anımsatan Putin, AP’nin 2. Dünya Savaşı’nın çıkmasında SSCB’nin sorumluluğu olduğunu öne sürdüğünü ve bunun tamamen saçmalık olduğunu vurguladı.

Benzer Haberler