Putin ve Tokayev, Kazakistan’daki protestolar için bir araya geldi

10 Şubat 2022 Perşembe

Putin ve Tokayev, Kazakistan’daki protestolar için bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile Kazakistan’da yaşanan olaylar hakkında görüşme yaptı.

 

Ülkede durumun düzeldiğine işaret eden Putin, Rusya’nın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) kapsamında Kazakistan’a asker gönderdiğini anımsattı.

Putin, “Bu olaylar sırasında görülen hasarların giderilmesi için çok çaba sarf edilmesi gerektiğini biliyorum. Ancak Kazakistan, sayenizde ayaklarının üzerinde dimdik duruyor ve yoğun şekilde gelişiyor” diye konuştu.

RUSYA VE KAZAKİSTAN ARASINDAKİ İLİŞKİLER

Rusya ve Kazakistan arasındaki ilişkilere de değinen Putin, bu ilişkilerdeki potansiyelin ekonomi alanında kullanılacağı umudunu paylaştı.

Putin, “Rusya’nın Kazakistan’ın en büyük ticari ekonomik ortağı olmasından memnunum. Geçen yıl ikili ticaret hacmi yüzde 34 yükselerek, 26 milyar 500 milyon dolara ulaştı. Bu çok iyi bir göstergedir” değerlendirmesinde bulundu.

“STRATEJİK KONULARI ELE ALACAĞIZ”

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev de ülkesindeki ocak olaylarının uluslararası teröristler tarafından organize edildiğini belirterek, “Bu olaylar, anayasal düzeni bozma ve darbe gerçekleştirme amacıyla yapıldı” dedi.

Tokayev, “Şu anda soruşturma devam ediyor. İlk sonuçlar da çıkmaya başladı. Maalesef, çok sayıda can kaybı oldu ve ben de bundan endişeliyim. Hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına taziyelerimi ilettim. Her vaka ayrı ayrı inceleniyor. Suçlu olanlar tespit edilecek, gösterilecek ve sorumlu tutulacak” dedi.

KGAÖ Barış Güçlerinin Kazakistan’da önemli rol üstlendiğini dile getiren Tokayev, Putin ile görüşmede stratejik konuları ele alacaklarını ve bazı anlaşmalar imzalayacaklarını aktardı.

Benzer Haberler