Putin: Ukrayna bir istisna

22 Şubat 2022 Salı

Putin: Ukrayna bir istisna

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’nın doğusundaki iki ayrılıkçı cumhuriyeti tanıma kararına ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna topraklarının üçüncü ülkeler tarafından Rusya’ya karşı tehdit oluşturmak için kullanıldığını belirtti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmen ve burada açıklama yapan Putin, ülkesinin, Ukrayna’dan bağımsızlığını ilan eden Lugansk ve Donetsk halk cumhuriyetlerini tanıma kararı almış olmasına ilişkin, “Rusya, eski Sovyet ülkelerinin egemenliğini hep desteklemiştir, Ukrayna ile ilgili durum, bu ülkeye dışarıdan edilen etki nedeniyle bir istisna” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Rusya’nın kararı kabul edilemez

NE OLMUŞTU?

15 Şubat’ta Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kurduğu yönetimlerin tanınması için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e çağrıda bulunulmasına yönelik kararı kabul etmiş, kararı Kremlin’e göndermişti.

Ukrayna’nın doğusunda 2014’te Kiev yönetimine rağmen Rusya yanlısı ayrılıkçılar Ukrayna topraklarında Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti isminde iki ayrı yönetim oluşturmuştu.

Rus ordusu Donbass’ta! Rusya’ya ilk yaptırım Almanya’dan!

Putin, Donetsk ve Luhanks bölgelerinin bağımsızlığını tanıdı

Benzer Haberler