Puanlara mülakat ayarı: KPSS birincisini atamadılar!

27 Şubat 2020 Perşembe

2019 KPSS sınavında Coğrafya alanında Türkiye birincisi olan Alparslan Uysal, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için girdiği mülakattan 55 alarak elendi.

Mülakatta sorulan 4 soruya da doğru cevap verdiğini belirten Uysal, “Öğretmenlik hakkım elimden alandı” dedi.

Alparslan Uysal 2019 KPSS sınavında 86 puan alarak Coğrafya öğretmenliği alanında Türkiye birincisi oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvuran Uysal geçtiğimiz günlerde mülakat sınavına girdi. Uysal önceki gün açıklanan öğretmenlik mülakat sonuçlarını görünce hayal kırıklığına uğradı. Mülakatta 55 puan alan Uysal’ın sonucunda “Tercih yapmaya hak kazanamadınız” ifadelerine yer verildi.

Sınav sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaşan “2019 KPSS’de coğrafya öğretmenliği alanında birinci oldum. Sözleşmeli Öğretmenlik sözlü sınav sonucunda puanım 55’e düşürüldü ve öğretmenlik hakkım elimden alındı” ifadelerini kullandı. Herhangi bir sabıka kaydının bulunmadığını belirten Uysal, ayrıca mülakatta kendisine sorulan 4 soruyu da doğru cevapladığını ifade etti.

Öte yandan aynı sınavda 84 puan alarak Türkiye altıncısı olan Hüseyin Arvuz da sözlü mülakattan 54 puan alarak elendi. Arvuz’un da coğrafya öğretmenliği için atama beklediği belirtildi.

 

PUANLARA MÜLAKAT AYARI

Sözcü’nün haberine göre, Orman Genel Müdürlüğü’ndeki personel alımı mülakat sınavında, KPSS puanı düşük olanlara yüksek, puanları yüksek olanlara da düşük puan verilerek eleme yapıldı.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu mülakattaki şaibeleri TBMM gündemine taşıdı.

“KPSS’si 60 olan mühendis adayları mülakatta 90 puan alıp başarılı sayıldı” diyen Nuhoğlu, “Geçmişte soruları çalanlar FETÖ’cüydü, şimdi yapılanlar da benzer değil mi? Bu uygulama orman mühendisleri arasında haksızlık yaratıyor, birilerinin hakları çalınıyor” dedi.

Nuhoğlu TBMM’de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

*Orman Genel Müdürlüğü bin 150 orman mühendisi kadrosu açtı. Başvuru şartı olarak daha önceki bütün alımlarda KPSS’den en az 70 puan alma şartı aranırken bu defa 60 puana indirildi. 3 bin 44 kişi başvuru yaptı. 2 bin 900 civarında mühendis mülakata girdi.

*60 KPSS puanı alan adaylar ne hikmetse mülakatta çok yüksek puanlar aldılar. KPSS’de 64 puan alan mülakatta 85; 62 puan alan 86; 60 puan alan 90 puan alarak kazanmış oldu. 70 puanın altında KPSS puanı almış olmak âdeta avantaja dönüştü.

*KPSS’den düşük puan alanlar mükâfatlandırıldı, yüksek puan alanlar cezalandırıldı. KPSS’den 85 puan alana mülakatta 63; 86 puan alana 61; 92 puan alana 59 puan verilerek elendi.

Benzer Haberler