Prof. Dr. Zeki Arıkan hayatını kaybetti

18 Ekim 2021 Pazartesi

Tarihçi Prof. Dr. Zeki Arıkan, 77 yaşında hayatını kaybetti. Haberi Türk Tarih Kurumu duyurdu.

Türk tarihçiliğinin önemli isimlerinden Prof. Dr. Zeki Arıkan yaşamını yitirdi. Arıkan’ın ölüm haberini Türk Tarih Kurumu sosyal medya hesabından duyurdu.

Türk Tarih Kurumu konuyla ilgili paylaşımında “Vefat haberini üzüntüyle aldığımız, Türk tarihçiliğinin değerli isimlerinden Prof. Dr. Zeki Arıkan’a Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve camiamıza başsağlığı dileriz” ifadelerini kullandı.

ZEKİ ARIKAN KİMDİR?

1944 yılında Erzincan ilçesinde İliç’e bağlı Uluyamaç köyünde dünyaya gelen Arıkan, ilkokulu burada bitirdi. Orta ve yükseköğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Yüksek Öğretmen Okulundan mezun oldu.

‘Divan-ı Hümayun’ isimli tezle mezun olmuştur. Doktora eğitimini Aix-en-Province’da ‘Le Sandjak de Hamid İli d’apres le registre de cadastre de 1522 (929 H.)’ teziyle 1972 yılında tamamladı. Isparta-Şehit Ali İhsan Kalmaz Lisesi, Erzurum Kazım Karabekir ve Ankara Gazi Eğitim Enstitülerinde Tarih öğretmeni olarak görev yaptı. 1980 yılından bu yana Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde katkılar verdi.

Benzer Haberler