Prof. Dr. Uğur Şahin’den dördüncü dalga uyarısı

18 Haziran 2021 Cuma

Prof. Dr. Uğur Şahin’den dördüncü dalga uyarısı

BioNTech CEO’su ve kurucu ortağı Uğur Şahin, ilk kez Hindistan’da tespit edilen delta varyantı nedeniyle dünyada koronavirüsün dördüncü bir dalgasının görülebileceği konusunda uyardı.

BioNTech’in CEO’su ve kurucu ortağı Uğur Şahin, Barrons Teknoloji Yatırım Konferansı’nda konuşmacılara hitap etti. Prof. Dr. Uğur Şahin, “İnsanların yaklaşık yüzde 50’sinin halihazırda ikinci doz aşısını yaptırdığı İngiltere’de delta varyantı vakaları hala artıyor” dedi.

Bununla birlikte Şahin, “Yeterince dikkatli olmazsak, belirli alanlarda dördüncü bir dalgayla karşılaşabiliriz” uyarısı yaptı. Şahin ayrıca “Güçlendirici dozlar beklemede tutulur ve kısıtlamalar yavaşça kaldırılsaydı böyle bir sonuç önlenebilirdi. Ancak, enfeksiyon oranları düşerse, bu iyi bir durumda olduğumuz anlamına gelir. Eğer vakalar artıyorsa bir sonraki dalgayı yaşayabiliriz” diye konuştu.

“2 DOZ AŞIDAN 6-9 AY SONRA GÜÇLENDİRİCİ AŞI UYGULANABİLİR”

NTV’nin haberine göre Şahin, iki doz aşılamadan altı ay sonra antikor seviyeleri düştüğü için ek dozlara ihtiyaç duyulacağını belirterek, “Antikor sayıları koruma ile ilişkili olduğundan, herhangi bir zamanda güçlendiriciyi kullanmamız mantıklıdır. Bu, bir kişinin tamamen aşılanmasından altı ila dokuz ay sonra gerçekleşebilir, ancak nihai karar hükümetler tarafından verilecek” dedi.

Benzer Haberler