Prof. Dr. Tüysüz, “7 ve 7 üzerinde depremler yaratabilir” dedi; aktif fay hattı üzerindeki 18 ili açıkladı

2 Kasım 2020 Pazartesi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Türkiye’de aktif 550 fay hattının olduğuna dikkat çekerek, 18 kentin fay hattı üzerinde olduğunu ifade etti.

Habertürk’ten Alper Uruş’un haberine göre, deprem bilimcilerin ortak fikri, Türkiye’nin her yerinde, her an 7 büyüklüğünde bir depremin olabileceği yönünde.

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Türkiye’nin tamamından korktuğunu belirterek, “Öncelikli olan yer tabii ki; Marmara Bölgesi. Hem nüfus yoğunluğu hem beklenen depremin büyüklüğü hem de ekonomik olarak Türkiye’nin can damarının İstanbul’da atması nedeniyle… Bunun dışında Bingöl Yedisu kırılmaya çok yatkın. Yine Palu (Elazığ) civarı, Hatay-Kahramanmaraş arası benim kırılmasını beklediğim fay hatları. Bu hatların hepsinde 7 ve 7 üzerinde bir deprem yaratabilir. Türkiye’de 550 tane bilinen diri fay hattı var. Türkiye’nin 18 ili ise aktif fay hattının üzerinde…” ifadelerini kullandı.

FAY ZONU ÜZERİNDEKİ 18 KENT

Prof. Dr. Tüysüz, aktif fay hattı üzerindeki kentleri şöyle açıkladı: “Aksaray, Bolu, Yalova, Bursa, Sakarya, Manisa, Balıkesir, İzmir, Denizli, Aydın, Kahramanmaraş, Erzurum, Hakkâri, Hatay, Eskişehir, Muğla, Bingöl ve Kütahya.”

“YÖNETMELİĞE UYGUN YAPILAŞMA ŞART”

Prof. Dr. Tüysüz, “Depreme hazırlıktan başka bir şey yapamayız. Bir afet kültürünün geliştirilmesi deprem, sel, çığ, kuraklık gibi tüm afetleri kapsayacak biçimde önlemlerin alınması gerekiyor. İkincisi de deprem açısından bakacak olursak yönetmeliğe uygun olmayan yapılaşmanın mutlaka önüne geçmeliyiz; başka yol yok” diye konuştu.

 

Benzer Haberler