Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’a yurt dışı yasağı

Yayın tarihi: 28 Şubat 2023 Salı 8:14 pm - Güncelleme: 1 Mart 2023 Çarşamba 6:17 am

Sosyal medya paylaşımındaki iddiaları üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen bölgeler hakkında sosyal medya hesabından yaptığı “ İlk iki gün asker inmediği için korumasız kadınlara tecavüz edilmiş” paylaşımı nedeniyle gözaltına alındı.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlere yönelik sosyal medyadan yaptığı “İlk iki gün asker inmediği için korumasız kadınlara tecavüz edilmiş” şeklindeki paylaşımı dolayısıyla “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”ten Elazığ’da gözaltına alınan Ercan, Malatya’ya getirildi.

Emniyetteki işlemlerinden sonra adliyeye çıkarılan Ercan, savcılık sorgusunun ardından “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçundan sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan İstanbul’un risk haritasını ilçe ilçe çıkarttı