Prof. Dr. Naci Görür’den İzmir depremine ilişkin ilk değerlendirme

Yayın tarihi: 30 Ekim 2020 Cuma 6:29 pm - Güncelleme: 30 Ekim 2020 Cuma 6:32 pm

Prof. Dr. Naci Görür, İzmir’de meydana gelen depremi değerlendirdi. Görür, “Bu deprem başka bir depreme neden olabilir. Ancak nereden kırıldığını bilmediğimiz için kesin konuşamayız” dedi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremi değerlendirdi.

Habertürk’te Veysi Ateş’in programına katılan Prof. Dr. Görür, “Bu bir uyarıdır ama henüz nereden kırıldığını bilmiyoruz.” dedi. Görür’ün konuşmasından satırbaşları ise şöyle:

“BAŞKA BİR DEPREME NEDEN OLABİLİR”

“Kuzey doğu- güney batı doğrultusunda faylar var. İzmir’i etkileyen Çeşme fayı ve Gürbahçe fayı ve doğuda Seferihisar fayı ve sonra Tuzla fayı var. Bu deprem Tuzla fayının içinde onun devamında meydana geldi diye düşünüyorum. Seferihisar fayının üstünde de olabilir bana daha çok Tuzla fayının üstünde görülüyor. 60-70 kilometrelik bir fay, 30 kilometresi kırıdıysa kırılmayan kesimine stres transfer edilmiş olabilir. Bu da başka bir depreme neden olabilir. Bu bir uyarıdır ama henüz nereden kırıldığını bilmiyoruz. O nedenle kesin konuşmamak lazım. Bunun araştırılması gerekir.”

Görür ayrıca bu konuda daha önce uyarılarda bulunduğunu, bu fayların etki alanının incelenip, bunların verebileceği zararın boyutlarının tespit edilmesi ve önlem alınması gerektiğini dile getirdi.

“DEPREM “NE YAPALIM ALLAH’TAN GELDİ” DİYEBİLECEĞİMİZ BİR ŞEY DEĞİL”

“Maalesef bizde kaynak sağlanamadığı için, teşvik edilmediği için araştırmaları yapamıyoruz. Deniz araştırmaları yapmak lazım körfezde sistematik bir şekilde. Devletin ve yerel yönetimin desteğiyle yapılmalı ancak şu an yeterli destek yok. “Deprem bilinmeyen bir şeydir, ne yapalım Allah’tan geldi” diyebileceğimiz bir şey değil.”