Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Aktif vaka sayısı 100 bini geçti

24 Temmuz 2021 Cumartesi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Aktif vaka sayısı 100 bini geçti

Türkiye’de, koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirlerin gevşetilmesi vaka sayısının artmasına sebep oldu. Vaka sayıları, Kurban Bayramı tatilinde 10 binin üzerine çıkarken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan bu sayının 100 binin üzerinde olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son günlerde vaka sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Son açıklanan koronavirüs tablosunda günlük vaka sayısı 11 bin 94 oldu. Verilere göre, bir günde 60 kişi yaşamını yitirdi.

Konuyla ilgili olarak Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aktif vaka sayısına dikkat çekerek, salgına mücadele çerçevesinde önerilerde bulundu.

“AKTİF VAKA SAYISI 100 BİNİ GEÇTİ”

“Toplam vaka ve ölüm sayısı artık günlük verilmediği için aktif vaka sayısını hesaplayamıyoruz. Ancak sanıyorum yeniden 100 bini geçti” diyen Mehmet Ceyhan, “Yani saptayamadıklarımızla birlikte aramızda virüs pozitif bir milyondan fazla kişi dolaşıyor ve çok bulaştırıcılar. Bir yandan aşı olmalıyız, diğer taraftan devlet bazı kısıtlamalar uygulamalı ve halk maske ve mesafe kurallarına sıkı sıkıya uymalı. Rusya’dan gelen turistler için daha sıkı önlemler alınmalı. Yoksa vaka artışını durdurmak mümkün olmayacak.

BIONTECH AŞISININ DELTA VARYANTINA KARŞI ETKİNLİĞİ

Ceyhan, Twitter hesabından yaptığı başka bir paylaşımda da BioNTech aşısının delta varyantına karşı etkinliğiyle ilgili şunları belirtti:

– 2 gün önceki NEJM. Ingiltere’de 19.000 vakada

– Tek doz Bion/Pfiz aşısı belirti veren hastalığa karşı % 30,

– 2 doz sonrası ise % 88 koruyor (alfaya karşı % 93.5).

– Bu oran 2 doz Astra/Zeneca aşısı için % 67 bulunmuş

Prof. Mehmet Ceyhan’dan takipçisine sert tepki

 

Benzer Haberler