Prens Harry büyükbabasını andı: Özleyeceğim

13 Nisan 2021 Salı

Prens Harry büyükbabasını andı: Özleyeceğim

İngiliz Kraliyet ailesinde yaşanan ‘sürtüşmenin’ merkezinde yer alan kardeşler Prens William ve Harry, geçen hafta 99 yaşında hayatını kaybeden büyükbabaları Philip hakkında ayrı açıklamalarda bulundu.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Prens William, “Büyükbabamı özleyeceğim. Fakat biliyorum ki o işimize devam etmemizi isterdi” ifadelerini kullandı.

Prens William, yazılı açıklamasında, Prens Philip’in olağanüstü biri olduğunu belirterek, “Büyük babamın bir asırlık hayatı ülkesine, İngiliz Milletler Topluluğu’na, eşine, Kraliçe’ye ve ailesine hizmetle tanımlanmıştır. Büyükbabamı özleyeceğim. Fakat biliyorum ki o işimize devam etmemizi isterdi” ifadelerine yer verdi.

“BÜYÜKBABAM HİZMET ADAMIYDI”

Prens Harry ise yaptığı yazılı açıklamada, büyükbabasının onurlu bir hizmet adamı ve çok iyi bir mizah anlayışına sahip olduğunu kaydetti.

Geçtiğimiz sene eşi Meghan Markle ile kraliyet görevlerini bırakarak, ABD’ye yerleşen Prens Harry, “Keskin bir zekası vardı. Çekiciliği ile konuştuğu ortamda dikkatleri üstünde toplardı” ifadelerini kullandı.

CENAZE İÇİN İNGİLTERE’YE DÖNDÜ

Ayrıca Harry’nin cenaze törenine katılmak için ülkesine döndüğü belirtildi. Meghan Markle ise hamileliliği nedeniyle ABD’de kaldı.

Kraliçe 2. Elizabeth’in oğlu Prens Andrew ise daha önce daha önce yaptığı açıklamada, Prens Philip’in hayatını kaybetmesinin Kraliçe’nin hayatında büyük bir boşluk bıraktığını söylemişti.

Tahtın bir numaralı varisi Prens Charles ise “Babam, son 70 yılda Kraliçe’ye, ailemize, ülkeye ve tüm İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerine dikkate değer ve özverili şekilde hizmet etti.” ifadelerini kullanmıştı.

CENAZE HALKA KAPALI

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’in cenaze töreni, ülkede devam eden Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle 17 Nisan’da halka kapalı gerçekleştirilecek.

Resmi binalarda bayrakların yarıya indirildiği ülkede ulusal yas, törenin tamamlanmasına kadar devam edecek. ören 30 kişiyle sınırlı tutulacak, törene davet edileceklerin listesi 15 Nisan’da duyurulacak.

Prens Philip’in cenaze töreni televizyonlarda canlı yayımlanacak ve törenin yapılacağı saatte tüm ülkede 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulacak.

Benzer Haberler