Polis okulunda ‘Turan marşı’ ile eğitim verilmişti…Meclis gündemine geldi

18 Eylül 2019 Çarşamba

Polis okulunda ‘Turan marşı’ ile eğitim verilmişti…Meclis gündemine geldi

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Yozgat Polis Okulunda “turan marşı” eşliğinde verilen eğitim hakkında bir soru önergesi verdi.

Ersoy önergesinde, Yozgat Polis Okulundaki öğrencilere verilen eğitim videosunun, basın ve sosyal medyada yayınlanmasıyla “polis okullarında” verilen eğitim ile ilgili cevaplanması gereken birçok sorunun da ortaya çıktığını ifade etti.

 Sorumlu yöneticilerin derhal görevlerine son verilmelidir

Ersoy “Bir ülkede, kolluk gücünün en temel görevi yaşadığı ülkede ki vatandaşların ırkı, milliyeti, dini inançlarına bakmaksızın yani ayırt edilmeksizin hizmet verme anlayışı olmalıdır.  Ancak video da geçen “turan marşının” sözleri tam aksine ayrıştırıcı, farklı etnik kökeni olan ya da dini düşünceye sahip olan kişiler arasında ayrım yapmaya, ayrıştırmaya yönelik olmasıdır. Bu nedenle bu marşın söylenmesine bir son verilip, sorumlu yöneticiler hakkında da idari ve cezai soruşturma açılarak görevlerine derhal son verilmelidir” dedi.

 “Polislik eğitimi” değil, ırkçı, cihatçı propaganda

Ersoy, marşın şu dizelerine bakıldığında “Bu yolda Bozkurtlar yorulmayacak. Çakallara meydan verilmeyecek. Gök çöküp yeryüzü yarılmayacak. Hükmetmeden dünyaya yine Türkler. Ya Allah Bismillah Allahuekber” polis okullarında öğrencilere “polislik eğitimi” vermekten ziyade, ırkçı, cihatçı propaganda söylemlerinin öğretilmesine yönelik bir amaç olduğunu ifade etti.

Şu dizelerinde ise “Mazluma Yunus’uz, zalime yavuz. Hedefimiz Turan, Kur’an kılavuz. Resül’ün övdüğü Müslüman Türk’üz. Tanrı Dağları’nda açtı çiçekler. Ya Allah bismillah Allahuekber!” devlete ait bir okulda temel kural olan, “bilimsel ve laik” eğitim sisteminin dışında, eğitimin dini kurallar çerçevesinde verildiğinin göstergesi olduğunun altını çizdi.

Ersoy önergesinde şu soruların cevaplanmasını istedi:

  1. Polis Okullarında öğrencilere, turan marşı eşliğinde “Polislik Eğitimi” verilmesi Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?
  1. Polis Okullarında öğrencilere verilen “Polislik Eğitimi’nde öğrencilere ırkçı ve cihatçı ifadeler içeren Turan Marşı’nın okutulması müfredatınızda yer alan bir uygulama mıdır?
  2. Söz konusu Polis Okullarında, verilen eğitimin amacı “Polis Memuru” mu yoksa “Cihatçı” yetiştirmek midir?
  3. “Turan marşı” belli bir siyasi görüşü temsil ettiğinden polis okullarına sadece bu siyasi görüşte ki kişiler mi alınmaktadır? Eğer polis okullarına farklı siyasi görüşlerden insanlarda kabul edilmekte ise farklı siyasi görüşteki insanlara turan marşını, zorla ve topluca söyletmek hukuka aykırı bir fiil değil midir?
  1. Polis Okullarında, bu marş eşliğinde eğitim veren sorumlu yöneticiler hakkında herhangi bir idari ve cezai soruşturma başlattınız mı?

Benzer Haberler