Polis kılığına giren İranlılar İstanbul’da hırsızlık yaptı

Yayın tarihi: 1 Aralık 2022 Perşembe 10:50 am - Güncelleme: 1 Aralık 2022 Perşembe 1:33 pm

İstanbul’da kaçak göçmenleri ‘dolandıran ‘sahte komiserin’ ardından Tekirdağ ve Erzincan’daki sahte doktorlar Türkiye’nin gündemine oturdu. İstanbul Bağcılar’da geçtiğimiz Ekim’de yakalanan İranlı sahte polislerin ardından Zeytinburnu’nda bir İranlı sahte polis çetesi daha yakalandı.

Zeytinburnu Ziya Gökalp Mahallesi’nde 17 Kasım 2022 tarihinde Tacikistan uyruklu Ü.K. polise başvurarak, kendilerini polis olarak tanıtan iki kişinin, kontrol amacıyla kendisini durdurduğunu, cüzdanında bulunan 3 bin 700 dolar paranın çalındığını söyleyerek şikayetçi oldu.  Zeytinburnu Yenidoğan Mahallesi’nde 23 Kasım 2022 tarihinde polise başvuran Ukrayna uyruklu H.A. da aynı yöntemle 10 bin dolar parasının çalındığını söyledi.

Kendilerini polis olarak tanıtan İranlılar araçtan bin 500 euro çaldı

HER İKİ OLAYI DA AYNI KİŞİLER YAPTI

Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri tarafından olaylarla ilgili başlatılan çalışmada her iki olayı da aynı şüphelilerin yaptığı belirlendi. Olaylar sırasında güvenlik kameralarına yakalanan şüphelilerin önce kullandığı otomobilin plakasını ardından  kimliklerini tespit etti. Önceki gün yapılan operasyonda olayları gerçekleştiren İran uyruklu şüpheliler Esmail B.(43) ile Kıyamars P.K.(54) gözaltına alındı. Şüphelilerin kullandığı, üzerinde çalıntı plaka takılmış lüks otomobil de operasyonda ele geçirildi. Asayiş Şube Müdürlüğünde sorgulanan şüphelilerden Esmail B.’nin 4 adet suç kaydının olduğu tespit edildi. Poliste işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildiler.