Plastik atıklar deniz kaplumbağalarını öldürüyor!

Yayın tarihi: 27 Nisan 2022 Çarşamba 3:28 pm - Güncelleme: 27 Nisan 2022 Çarşamba 3:28 pm

İnsanoğlunun atıkları doğal yaşamı öldürmeye devam ediyor. Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon Merkezi, her üç ölü deniz kaplumbağasının birinin midesinde plastik ve benzeri atıklara rastladıklarını bildirdi.

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki Dalyan Mahallesi’nde 2008’de kurulan merkezde müdahale edilen 469 deniz kaplumbağasından 259’u sağlığına kavuşturuldu, 205’i ise kurtarılamadı.

Halen 5 deniz kaplumbağasının tedavi gördüğü merkezde bölgede telef olmuş bulunan deniz kaplumbağalarıyla birlikte bugüne değin 587 ölü deniz kaplumbağası incelendi.

Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER)  Bilimsel Koordinatörü ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doğan Sözbilen,  merkezlerinde ölü deniz kaplumbağaları üzerinde inceleme yaptıklarını ve ölüm nedenlerini araştırdıklarını belirtti.

Tekne pervanelerinin kaplumbağalar için ciddi bir tehdit olduğunu ifade eden Sözbilen, balıkçıların kullandığı iğneler ile misinaların da deniz kaplumbağası ölümlerine neden olabildiğini dile getirdi.

“HER ÜÇ ÖLÜ KAPLUMBAĞADAN BİRİNİN SİNDİRİM SİSTEMİNDE PLASTİK ATIKLAR ÇIKIYOR”

Yaptıkları nekropsilerde (hayvanların kadavralarına yapılan inceleme) deniz kirliliğine dair izlere de rastladıklarını aktaran ​​​​​​​Sözbilen, şöyle dedi:

“Özellikle nekropsilerde karşılaştığımız sonuçlardan birisi de ciddi kirlilik probleminin olduğu ve her üç kaplumbağadan birinde, nekropsi sırasında sindirim sisteminde plastik ve çeşitli çöp diyebileceğimiz atıkların olduğunu görüyoruz. Bu çok ciddi oran. Biz daha çok Türkiye’nin Batı Akdeniz bölgesinde çalışıyoruz. Doğu Akdeniz veya Avrupa kıyılarına doğru gittiğimizde bu oran çok çok daha artıyor. O anlamda ciddi problemler olduğunu görüyoruz.” ​​​​​​​

Sözbilen, deniz kaplumbağalarının ölüm nedenlerine ilişkin veri toplama çalışmalarının sürdüğünü de sözlerine ekledi.

 

Caretta katliamında iki otele 482 bin 790 TL ceza