Piramitlerin sırrını çözebilecek rampa sistemi bulundu

Yayın tarihi: 6 Kasım 2018 Salı 10:33 am - Güncelleme: 6 Kasım 2018 Salı 10:33 am

Mısır’da arkeolojik kazı sırasında  piramitlerin nasıl inşa edildiğini anlamamızı sağlayan bir rampa sistemi keşfedildi.,aydınlatması bekleniyor. Makara ile çalışan sistemin, piramitlerdeki taş blokların taşınmasını ciddi oranda kolaylaştırdığı düşülüyor.

Mısır’da Hatnub’daki arkeolojik incelemeler esnasında piramitlerin nasıl inşa edildiğinin sırrını çözebilecek bir rampa sisteminin kalıntıları keşfedildi. Büyük Giza Piramidi’nin yapıldığı döneme ait olduğu düşünülen rampa sisteminin, dev mermer blokları dik bir rampadan taşımak için kullanılmış olabileceği düşünülüyor.

İngiliz ve Fransız arkeologlardan oluşan ekip bu keşifle ilgili açıklamalarında, piramitlerin düşünülenden çok daha hızlı yapılmış olabileceğini ifade ediyor.

Rampa sistemi çok sayıda direk çukuru bulunan ve iki yanında merdivenler olan merkezi bir rampadan meydana geliyor. Arkeologlara göre bu sistemin varlığı, taş bloklarının sürüklenerek değil, bir makara düzeneği sayesinde yukarıdan çekilerek taşınmış olabileceğini işaret ediyor.

Liverpool Üniversitesi Mısıroloji öğretim üyesi Dr. Roland Enmarch , Guardian gazetesine “Keşfettiğimiz bu sistem, aynı anda çok sayıda kişinin kuvvet uygulamasını sağlıyor. Bu da blokları daha hızlı taşıyabilmeniz anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Piramitlerde bulunan yazıtların, rampa sistemini, Pharoah Khufu’nun ya da Büyük Piramidi inşa eden Cheops’un yaşadığı döneme tekabül ettiği belirtilirken Bu anıtı inşa etmek için rampa sisteminin kullanıldığına dair bir kanıt olmasa da Enmarch, bu tekniğin o dönemde Mısır’da kullanımda olup olmadığını söyleyecek kanıtların olduğunu ifade etti.