Pınar Gültekin duruşmasında yine erteleme kararı

11 Nisan 2022 Pazartesi

Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesine ilişkin Cemal Metin Avcı ile diğer sanıkların yargılandığı dava, Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 14.00’te görülen duruşmasında mahkeme  heyeti yine erteleme kararı aldı. Duruşma öncesi bir araya gelen kadın örgütleri basın açıklaması gerçekleştirdikten sonra yapmak istedikleri yürüyüşe polis izin vermedi. Polisin müdahalesinde Pınar Gültekin’in annesi fenalık geçirdi.

Muğla’da 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in Cemal Metin Avcı tarafından öldürülmesine ilişkin davanın 11’inci duruşması saat 14:00 itibarı ile Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti karar duruşmasını 16 Mayıs tarihine erteledi.

Pınar Gültekin’in, 16 Temmuz 2020’de kaybolmasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 5 gün sonra gözaltına alınan Cemal Metin Avcı, Gültekin’i boğarak öldürdüğünü, cansız bedenini bağ evindeki varile koyup yaktığını, üzerine de beton döktüğünü itiraf etmişti. Avcı’nın gösterdiği yerde bulunan varilde, Gültekin’in yanmış bedenine ulaşılmıştı. Adliyeye sevk edilen Cemal Metin Avcı, ‘canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme’ suçundan çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Duruşma devam ederken Muğla’da Sınırsızlık Meydanı’nda çevre illerden otobüslerle dayanışmaya gelen kadın örgütleri ortak açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Tüm bu yargılama sürecinde öldürülen bir kadın olduğunda, yargının özellikle de hakimin nasıl taraflı olduğunu, katili değil katledilen kadının yaşamını sorguladığını ve cinayeti meşrulaştırmaya çalıştığını bir kez daha gördük. Erkek yargının taraflılığından güç alan katil de mahkemede “İstanbul Sözleşmesi iyi ki kaldırıldı” demekten çekinmedi. İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi her geçen gün katillere güç vermeye devam ediyor.”

“Katiller pişkin bir şekilde “Bir kadını öldürdüm çünkü bana bir şey yapamazdı, güçsüzdü” gibi söylemleri kullanmaya, arkalarına erkekliği, erkek yargıyı da alarak kadınları katletmeye devam ediyorlar. Çünkü tüm bu failler bir kadını öldürdüklerinde cezasızlık politikaları sonucunda ellerini kollarını sallayarak dışarı çıkabileceklerini, “tahrik etti, öldürdüm” gibi savunmalarla aklanacaklarının farkındalar.”

“Tüm bu kadın katliamlarının önüne geçilmesi ve biz kadınların güvende yaşayabilmesi için mücadelemizi adliye adliye, sokak sokak büyütmeye devam edeceğiz. Üniversiteli kadınların sistematik bir şekilde taciz edildiği, katledildiği Muğla Kötekli’de de kadın düşmanlığı gün geçtikçe büyümekte. Kadınların şiddet karşısında gün geçtikçe büyüyen mücadelesini engellemeye çalışanların, bizleri değil failleri engellemesi gerekiyor.”

“Pınar Gültekin için adalet mücadelemiz devam ediyor. Katil cemal metin avcı ve güncel adli tıp raporu ile fiilin doğrudan öznesi olduğu açığa çıkan faillerin gereken cezayı almasını, erkek adalet değil gerçek adaletin yerini bulmasını ve bugün gerçekleşen karar duruşmasında artık kararın verilmesini istiyoruz.”

“Sadece katil Metin Cemal Avcı değil ailesi de gereken cezayı alana dek ısrarımızdan vazgeçmiyoruz. Türlü bahanelerle katili aklamaya çalışanların karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz. Kızkardeşimiz Pınar mücadelemizde yaşayacak, tek bir kişi daha eksilmeyene kadar adliyelerde, sokaklarda, kampüslerde mücadelemizi büyüteceğiz. Yaşasın kadın dayanışmamız. Pınar Gültekin isyanımızdır.”

YÜRÜYÜŞE POLİS İZİN VERMEDİ

Açıklama sonrası yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis izin vermedi. Duruşmaya katılan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ın yürüyüşün yapılması için polisle görüştüğü ancak yine de izin çıkmadığı görüldü. Yapılan müdahalede Pınar Gültekin’in annesi de fenalık geçirdi.

Öte yandan HDP İzmir İl binasında öldürülen Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz’ın da dava duruşmasına katılım sağladığı görüldü.

KARDEŞİNE DE MÜEBBET İSTENDİ

Davanın 24 Ocak 2022’de görülen 9’uncu duruşmasında mütalaasını açıklayan savcı, Pınar Gültekin’in hayattayken yangına maruz kaldığının oy birliği ile kabul edildiğini belirterek, Cemal Metin Avcı’nın ‘canavarca hisle öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etmişti. Savcı ayrıca Cemal Metin Avcı’nın kardeşi Mertcan Avcı’nın ‘suç delillerini gizleme ve değiştirme eyleminde bulunması’, boşandığı Eda Karagün, iş ortağı Şükrü Gökhan Orhan, annesi Ayten ve babası Selim Avcı’nın da ‘suç delillerini yok etmek ve gizlemek’ suçlarından cezalandırılmasını istemişti.

Tutuklanan Mertcan Avcı’nın tutukluluğuna avukatı tarafından yapılan itirazları değerlendiren Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Avcı’nın mevcut delil durumu, aynı delil durumu ile sanığın tutuklanma taleplerinin reddedilmesi, kaçma şüphesinin olmaması, adli kontrol tedbirlerine uyması nedeniyle itiraz yolu açık olmak üzere tahliyesine karar vermişti.

Pınar Gültekin cinayeti davasında Mertcan Avcı’nın tahliyesine itiraz

 

Benzer Haberler