Pınar Gültekin davasından önce adli tıp raporu geldi: Canlıyken yakılmış olabilir

3 Ocak 2021 Pazar

Pınar Gültekin cinayeti davasının ikinci duruşması öncesi Adli Tıp Kurumu’ndan rapor geldi. Raporda Gültekin’in canlıyken yakılmış olabileceği belirtildi.

Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı’nın ve delilleri karartmasında abisine yardım eden Mertcan Avcı’nın yargılandığı davanın ikinci duruşması Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

Duruşmada, 23 Aralık 2020’de yapılan keşifle ilgili bilirkişi raporunun değerlendirileceği ve haklarında zorla getirilme kararı verilen 2 tanığın dinleneceği öngörülüyor. Sanık Cemal Metin Avcı’nın panik atak teşhisi ve Gültekin’in kesin ölüm nedenin saptanması için adli tıp kurumundan gönderilen raporların da duruşmada değerlendirilmesi bekleniyor.

CANLIYKEN YAKILMIŞ OLABİLİR

Gültekin’in ölümün nedenine ilişkin istenen Adlı Tip Kurumu raporu, duruşma öncesi dosyaya ulaştı. Adli Tıp Kurumu 1. Adli Tıp İhtisas Kurulundan gelen raporda Gültekin’in ölümünün boyna basıya bağlı olarak meydana gelmiş olabileceği bildirildi.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

“Boyna bası eylemi sonrası kişi yaşıyor iken yakılmasına bağlı da ölümün meydana gelmiş olabileceği, mevcut verilerle bu mekanizmalar arasında tıbben ayrım yapılamadı, cesedin ileri derecede yanmış olması ve yumuşak dokuların büyük oranda bulunamaması nedeniyle mevcut verilerle ölüm zamanı belirlenemedi.”

‘CEZAİ EHLİYETİ TAM’ RAPORU

Öte yandan 9 Kasım’daki ilk duruşmada mahkeme heyeti, Cemal Metin Avcı’nın da akli dengesinin tespiti için hastaneye sevk edilmesine karar vermişti. Sanığın akli dengesine ilişkin rapor ikinci duruşma öncesinde dava dosyasına ulaştı. Sanığın Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde yapılan muayenesinin ardından hazırlanan raporda, Avcı’nın davranışlarını yönlendirme yeteneğini azaltacak veya kaldıracak düzeyde bir akıl hastalığı bulunmadığı, akıl sağlığının tam ve yerinde, ceza ehliyetinin olduğu kaydedildi.

Benzer Haberler