Pfizer’in Covid-19 hapının etkinlik oranı açıklandı

5 Kasım 2021 Cuma

Pfizer’in Covid-19 hapının etkinlik oranı açıklandı

Pfizer’in Covid-19 hapının hastaneye yatış veya ölüm oranını yüzde 89 azalttığı açıklandı. Hapın etkisini Covid teşhisinin ardından 3 gün içinde gösterdiği belirtildi.

ABD’li ilaç şirketi Pfizer, Covid-19’a karşı geliştirdiği hapın hastaneye yatmayı ve ölümleri yüzde 89 oranında azalttığını duyurdu. Paxlovid adı verilen hapın bu etkinliği, korona teşhisinin ardından 3 gün içinde alınması halinde gösteriyor.

Faz 2-3 testlerinde genel olarak Paxlovid’i güvenli ve iyi tolere edilir bulduğunu belirten Pfizer, ilacın acil kullanımı yönünde onay almak için bu ay ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) başvuru yapmayı planladıklarını da vurguladı.

Pfizer, regülatörlerin onay vermesi halinde Covid-19 ilacı Paxlovid’in yıl sonuna kadar dağıtımının başlayabileceğini ifade etti. Pfizer’in Baş Bilim Yetkilisi Mikael Dolsten ise “Bu pandemide yaşayan herkes için yeni bir umut ışığı yandı” dedi.

Öte yandan dün (4 Kasım) Merck ve Ridgeback Bioterapötik’in geliştirdiği Covid-19 hapı dünyada onaylanan ilk hap olmuştu. İlaca onay İngiltere’den gelmişti.

Covid-19 hapına dünyada ilk onay

Benzer Haberler