Peynirden sonra çocuk mamasına alarm

30 Haziran 2020 Salı

Peynirden sonra çocuk mamasına alarm

Bir malı bir daha gidişinizde aynı fiyata alamadığınız Türkiye’de marketler beyaz peynire bile alarm takmaya başladı. Kilosu 66 liraya kadar çıkan beyaz peynir ve pahalılığı el yakan çocuk bezlerine de çalınma korkusuyla içkilerdeki gibi alarm takıldı. Beyaz peynir yakında kilitli dolaplarda satılırsa şaşmamak gerek.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı damadı Berat Albayrak’ın yönetimindeki ekonominin Dünyada ilk 10 arasına gireceğini iddia ederken, özellikle yiyecek fiyatlarındaki fahiş artış yurttaşın belini iyice büktürdü. Sürekli artan fiyatlar sonrası marketler beyaz peynir ve çocuk maması gibi mallara alarm koydu.

BEBEK MAMASI BİLE LÜKS OLDU

Marketlerde, bebekler için olan 800 gramlık devam sütü mamalarının fiyatı 110-130 lira arasında değişiyor. Daha küçük olan 350 gramlık devam sütü mamaları ise 50-60 lira arasında. Peynirin kilosu ise cinsine göre değişiklik gösteriyor. Peynirin kilosu 90 liraya kadar çıkabiliyor.

ÇAYA EKMEK UFALANIYOR

Gazetemize konuşan asgari ücretli ve 4 yaşında çocuğu bulunan Tugay Atalay, “Sadece mama değil ki… Her şey pahalı. Sanki altın tozu koymuşlar” diyerek tepkisini dile getirdi. Atalay “Eskilerimiz ‘yemedik yedirdik’ derdi. Şimdi o duruma düştük” diyerek sözlerini şu şekilde devam ettirdi: “Mamalar pahalı. Çocuğa et yedireceksin, balık yedireceksin, meyve yedireceksin hepsi pahalı… Kendimizden zaten kısıyoruz. Mamaya alarm koymuşlar. Bu garibanın değil devletin ayıbı. Kimisinin 2-3 çocuğu oluyor. Çevremizden görüyoruz. Eski usule döndü artık her şey. Yoksul ne yapsın; mama alamayan çaya biraz şeker atıyor, ekmek ufalıyor karnını doyurmaya çalışıyor evladının.

”ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ ALTINDA

Öte yandan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) verilerine göre haziran ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 431 lira 8 kuruş, yoksulluk sınırı ise 7 bin 918 lira 82 kuruş oldu. Buna göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için gerekli olan tutar 2 bin 324 lira 70 kuruş olan asgari ücretin altında kaldı. Haziran ayında yetişkin bir erkeğin gıda harcaması 667 lira 25 kuruş olarak belirlenirken, yetişkin bir kadın için bu tutar 561,14 lira oldu. Bu tutar 15-19 yaş grubu çocuk için 718,97 lira ve 4-6 yaş grubu için ise 483,72 lira olarak belirlendi. Salgın döneminde işinden olan yurttaşlara verileceği vaat edilen tutar ise açlık sınırının yarısı bile değil.

Benzer Haberler