Petrol fiyatlarında kritik seviye! Rusya Ukrayna savaşının öncesine döndü

4 Ağustos 2022 Perşembe

Petrol fiyatları Ukrayna-Rusya savaşının başlangıcından önceki seviyelerine döndü. Ancak uzmanlar piyasanın hâlâ sıkışık olduğunu ve büyük bir düşüş beklenmediğini belirtti.

Petrol fiyatları, dün açıklanan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) stok verilerinin zayıf talebe işaret etmesiyle birkaç ayın dip seviyesine düştükten sonra tekrar beliren arz endişeleriyle bugün kısmen toparlandı.

ABD ham petrol ve benzin stok verilerinin dün beklentilerin üzerinde artış göstermesi ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile birlikte hareket eden ülkelerin oluşturduğu OPEC+’nın eylülde üretimi günlük 100 bin varil artıracağını bildirmesi petrol fiyatlarını dalgalandırdı.

Petrolün talep görünümü ise ABD ve Avrupa’da artan ekonomik çöküş korkuları, yükselen piyasa ekonomilerindeki borç sıkıntısı ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de katı bir COVID-19 politikasıyla gölgelenmeye devam etti.

Öte yandan bugün, Caspian Pipeline Consortium’un (CPC) Kazakistan’ın Hazar Denizi’ndeki petrol rezervlerini Rusya’nın Karadeniz’deki Novorossiisk limanına bağlayan boru hattında tedarikin düştüğünü bildirmesi ile kısmen toparlandı.

Petroldeki zayıf görünümün devam etmesiyle birlikte Brent Petrolün varil fiyatı Rusya-Ukrayna savaşı öncesi seviyeyi görmüş oldu. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 96,6 dolara düşerken ABD hafif ham petrolü de yüzde 90,6 dolara geriledi.

Petrol fiyatları düştü! Gözler istasyonlarda

PETROLDE BU SEVİYELER KRİTİK

Reuters’ın aktardığına göre, finansal hizmetler şirketi CMC Markets analisti Leon Li konu ile ilgili değerlendirmesinde “Küresel enerji piyasası hala arz sıkıntısıyla karşı karşıya” değerlendirmesinde bulundu. Li Batı Teksas ham petrolünün varil başına 90 ila 100 dolar arasında salınmasının muhtemel olduğunu belirtti.

OANDA kıdemli analisti Edward Moya ise konu ile ilgili kaleme aldığı bilgilendirme notunda, “Görünüşe göre OPEC+ üretimi artırma çağrılarına direniyor çünkü talep görünümü düşmeye devam ediyor. Dünya devam eden küresel enerji kriziyle mücadele ediyor ve OPEC+’dan herhangi bir yardım almayacak” ifadelerine yer verdi.

Moya son olarak, “Petrol piyasası kısa vadede sıkı kalmaya devam edecek ve bu da sınırlı bir düşüş göreceğimiz anlamına geliyor. Ham petrol fiyatları ekonomik yavaşlama hızlanırken bile 100 dolar varil seviyesine geri dönecek” dedi.

Benzer Haberler