Peşkeşin sonucu! İskencedere Vadisi’nde dereden çamur akıyor

15 Mayıs 2021 Cumartesi

Peşkeşin sonucu! İskencedere Vadisi’nde dereden çamur akıyor

Rize’de bölge halkının direnişine rağmen Cengiz İnşaat’a peşkeş çekilen İskencedere Vadisi’nde içme suyu da sağlanan dereden çamur akmaya başladı.

AKP’den milyarlarca liralık kamu ihaleleri alan Mehmet Cengiz’in inşaat şirketine ait taş ocağı çalışmalarına karşı köylülerin direnişi günlerdir devam ediyor.

Rize’nin İkizdere ilçesi İskencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’a ait taş ocağı çalışmalarında toprak kayması meydana geldi. İçme suyu da sağlanan dereden çamur akmaya başlayınca köylüler tepki gösterdi.

İkizdere’de doğa katliamı devam ediyor: Şirketler değil yaşam kazansın

İçme sularındaki bulanıklığın nedenini araştırmak için orman içi yollardan İşkencedere Vadisi’ne ulaşan köylüler, vadi girişinde yine jandarma engeli ile karşılaştılar. Alana girişlerine izin verilmeyen köylüler, durduruldukları kapının birkaç yüz metre ötesinde, dere kenarında yol açma çalışmaları sırasında meydana gelen toprak kaymasını görünce endişelendiler. İçeri girmek isteyen köylüler, heyelan sonrası, dereden akan suyun evlerine kadar çamur gibi aktığını bildirdiler. Bu suyu içme suyu olarak da kullandıklarını belirten köylüler, jandarma komutanından toprak yığınlarının dereye dökülmemesine izin verilmemesini istediler. Şikayetlerinin dikkate alınmasını isteyen Gürdereliler “Biz insan değilmiyiz?” diye tepki gösterdiler.

Bölgede inceleme yapmak isteyen Giresun CHP Milletvikli Necati Tığlı’da, heyelan riski olduğu gerekçesiyle alana alınmadı.

Benzer Haberler