Pes! TRT Millî Mücadele dizisini arşivden sildi

Yayın tarihi: 24 Ağustos 2020 Pazartesi 2:36 pm - Güncelleme: 24 Ağustos 2020 Pazartesi 2:36 pm

1994’te TRT kanalında izleyici ile buluşan ve Türk tarihinin en önemli safhalarından biri olan Millî Mücadele dönemini ele alan Kurtuluş dizisi, arşivden silindi.

Kurtuluş Savaşını anlatan ‘Kurtuluş’ dizisi 1994 yılında TRT’de yayınlandı. Kurtuluş Savaşı’nın II. İnönü Muharebesi’nin sonundan, Mudanya Mütarekesi’ne kadar uzanan yaklaşık 1,5 yıllık kesitinin anlatıldığı dizide Mustafa Kemal Atatürk’ü Rutkay Aziz, İsmet İnönü’yü ise Savaş Dinçel canlandırmıştı.

6 bölümlük bir dizi olan Kurtuluş, final yaptıktan sonra TRT Arşiv’e yüklenmişti. Ancak bir süre sonra arşivden silindiği ve dizinin bölümlerine ulaşılamadığı ortaya çıktı.

Aykırı’dan Yağmur Dinç’in haberine göre; Dizinin kaldırılma sebebini merak edenlere sosyal medya hesabından açıklama yapan TRT, “ Tüm dizi ve filmlerimizi @trtizle uygulamamıza yüklüyoruz. Kurtuluş dizimiz de yakında @trtizle’de olacak” ifadelerini kullandı.

Kısa süre içinde dizinin tekrar yayında olacağı bildirilmesine rağmen, dizinin bölümlerine hâlâ ulaşılamadığı görüldü.

1994 yılında TRT’de yayımlanan ‘Kurtuluş’ dizisi, gündeme gelmesinin ardından tekrar internet sitesine yüklendi. TRT’den yapılan açıklamada, “Kurtuluş dizimizin tüm bölümleri TRT İzle’de…İyi seyirler dileriz” ifadeleri kullanıldı.