Perakende satışta alarm! İvme kaybı büyüyor

Yayın tarihi: 11 Haziran 2024 Salı 1:10 pm - Güncelleme: 11 Haziran 2024 Salı 1:23 pm

Perakende satışlarda mart ayının ardından nisan ayında da aylık olarak düşüş kaydedildi. Yıllık bazda ise perakende satışlarda 1,5 yılın en yavaş artışı izlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, perakende satışlar nisan ayında yüzde 10,2 artış gösterdi. Böylelikle Temmuz 2022’den bu yana perakende satışlarda en yavaş yıllık büyüme görüldü.

Perakende sektöründe dijital dönüşüm odaklı iş birliği

Aylık bazda ise mart ayının ardından nisan ayında da düşüş dikkat çekti. Nisan ayında perakende satışlar aylık yüzde 1,8 geriledi. Mart ayında aylık düşüş yüzde 0,2 olarak kaydedilmişti.

Ticaret satış hacmi ise nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 arttı. Aynı ayda motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı için satış hacmi yüzde 19 azaldı, toptan ticaret satış hacmi yüzde 4,5 arttı.

TİCARET SATIŞ HACMİ NİSANDA 4,6 AZALDI

Ticaret satış hacmi nisan ayında bir önceki aya göre ise yüzde 4,6 azaldı. Aynı ayda motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin toptan ve perakende ticareti ile onarımı için satış hacmi yüzde 4,7 azaldı, toptan ticaret satış hacmi yüzde 5,7 azaldı.

Harcama gruplarına bakıldığında aylık en sert düşüşün yüzde 5,7 ile elektrikli ev aletleri ve mobilya grubunda olduğu izlendi.

Bu grubu yüzde 3,9’luk düşüşle bilgisayar ve iletişim aygıtları izledi. Bu grubun hemen ardından ise yüzde 3,1’lik düşüşle gıda dışı perakende harcamalar geldi.

Kaynak: TELE1