Peker’in iddiasını yargıya taşıyan HKP Genel Başkanı’na soruşturma

8 Aralık 2021 Çarşamba

Peker’in iddiasını yargıya taşıyan HKP Genel Başkanı’na soruşturma

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca suç örgütü lideri Sedat Peker‘in iddiasını yargıya taşıyan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Genel Başkanı Nurullah Ankut Efe hakkında, “Cumhurbaşkanına Hakaret” ve “Kamu Görevlisine Hakaret” suçlarından soruşturma açıldı.

HKP avukatları, Suç örgütü lideri Sedat Peker’in, “15 Temmuz darbe girişiminin ardından İçişleri Bakanı’nın bilgisi dâhilinde devlet envanterinde kayıtlı olmayan bir kasa kalaşnikof silahın, AKP Gençlik Kolları’na ait bir araçla sivillere dağıtıldığı” yönündeki iddiasını yargıya taşımıştı. HKP avukatları 12 Temmuz 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AKP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Osman Tomakin, İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Kolları Başkanı Taha Ayhan, eski AKP Esenyurt Gençlik Kolu Başkanı Abdülsebur Soğanlı, İçişleri Bakanlığı Personeli Ahmet Onay hakkında, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “zimmet”, “silahlı örgüt kurma”, “silah sağlama” ve “suç için anlaşma” suçlarını işledikleri gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Avukatı Sedat Peker’in son durumunu anlattı

CUMHURBAŞKANINA VE KAMU GÖREVLİSİNE HAKARET İDDİASI

HKP’nin suç duyurusunu işleme alan savcılık, Erdoğan ve diğer kişiler hakkında “soruşturmaya yer olmadığına” dair karar verdi. Savcılık suç duyurusu dilekçesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya hakaret edildiği gerekçesiyle HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut Efe hakkında soruşturma başlattı.

Savcılık soruşturmada şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun 2021/14223 ihbar sayılı evrakı hakkında 30/09/2021 tarihinde yapılan suç duyurusu içeriğinde “12/07/2021 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığımıza sunulan dilekçe üzerinden Cumhuriyet Başsavcılığımızın işbu ihbar dosyası üzerinden ihbar araştırması yürütüldüğü ve yürütülen araştırma sonunda Soruşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar verildiği, Bahse konu dilekçede yer alan ve konusu Cumhurbaşkanına Hakaret ve Kamu Görevlisine Hakaret suçlarını teşkil eden ifade ve beyanlar açısından değerlendirmek üzere ihbar dosyasının bir sureti yazımız ekinde gönderilmiştir” şeklinde belirtildiğinden C. Başsavcılığımızca sorumlular hakkında üzerlerine atılı 5237 TCK’nin 125/3-a, 299/1-2 maddeleri kapsamında soruşturma işlemlerine başlanmış olup, soruşturma konu dilekçe içeriğinde imzası bulunan ve avukat olarak görev yaptığı anlaşılan şahıslar hakkında gereğinin takdir ve ifası için tüm dosya evrakı yazımız ekinde gönderilmiş olup, Bu hususta büronuzca yapılacak olan işlemlere esas C.M. numarası ve açılması durumunda soruşturma numarasının tarafımızı bildirilmesinin, Bilgi ve gereği rica olunur.”

“HİÇBİR SORUŞTURMA, HİÇBİR DAVA BİZİ YILDIRAMAZ”

Konuya ilişkin HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut Efe’nin avukatı HKP MYK Üyesi Av. Pınar Akbina açıklama yaptı. Akbina şu ifadelere yer verdi:

HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut Efe’ye açılan soruşturmaların ardı arkası kesilmiyor. Bu seferki soruşturma HKP adına yaptığımız bir suç duyurusu dilekçesinden dolayı açıldı. Bu suç duyurusu Kontrgerilla elemanı ve Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in twitter hesabından paylaştığı iddialarda Süleyman Soylu’nun devlet envanterine kayıtlı olmayan silahları sivillere ve AKP Gençlik Kolları’na dağıtıldığı söylediği tweetinden dolayıydı. Biz bu tweetin paylaşılmasından sonra Recep Tayyip Erdoğan, Süleyman Soylu, Berat Albayrak, Osman Tomakin, Taha Ayhan, Abdülsebur Soğanlı, Ahmet Onay ve suça karıştığı tespit edilebilecek diğer kişiler hakkında yapmıştık. Açılan soruşturmada Cumhurbaşkanına ve Kamu Görevlisine hakaret gerekçe gösterilmiş. Ancak verdiğimiz suç duyurusunda hangi kelimelerin, hangi kavramların Cumhurbaşkanına ve Kamu Görevlisine hakaret olduğu belirtilmemiş. İfade vermeye gideceğiz. Öncelikle suçlamanın neyden olduğunu öğreneceğiz. Ancak şunu da söylemek istiyoruz; HKP Genel Başkanı’nı hiçbir soruşturma, hiçbir dava yıldıramaz. Asıl biz onları yargılayacağız, asıl Nurullah Ankut Efe onları yargılayacak.”

Sedat Peker’in son durumunu gazeteci Acarer açıkladı

Benzer Haberler