Peker’in iddialarının hedefindeki E. Orgeneral Galip Mendi’den yanıt

26 Mayıs 2021 Çarşamba

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker, eski MİT’çi Korkut Eken’in kendisine nasıl teklifte bulunduğunu, Kıbrıs’ta eski Jandarma Emekli Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi ile tanıştığını iddia etmişti. Türkiye gündemine oturan ifadenin ardından Mendi’den açıklama geldi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker, Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesine ilişkin bildiklerini anlatmak amacıyla İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe verdi.

Atilla Peker’in dilekçesinde yer alan iddialar Türkiye’nin gündemine bomba gibi oturdu. İddiaların hedefindeki eski Jandarma Emekli Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi Odatv’den Can Özçelik’e açıklamalar yaptı.

İşte Mendi’nin açıklamaları;

İşte Atilla Peker’in Kutlu Adalı cinayeti itirafının tüm ayrıntıları

“SEDAT PEKER’İN KARDEŞİ OLDUĞUNU SONRADAN ÖĞRENDİM”

Korkut Eken’in Atilla Peker ile kendisine geldiğini kabul eden Mendi, “Korkut Eken Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yapmış bir büyüğümüz. Saygı duyduğum bir kişi. Kahraman bir subay. Beni de ziyaret etti. Yanında da Atilla Peker isimli kişi vardı. Ama o gün adını bilmiyordum. Onun Sedat Peker’in kardeşi olduğunu sonradan öğrendim” dedi.

“KORKUT EKEN’İN YANINDA BOND ÇANTA VARDI”

Atilla Peker’in “Galip Mendi ile tanıştım. Sonra yan odada Korkut Eken Uzi marka silahı bana verdi” iddiasına da yanıt veren Galip Mendi, “Korkut Eken’in yanında bond çanta vardı. Ama içinde ne vardı onu bilemiyorum” diye konuştu.

“PKK İLE İLGİLİ İSTİHBARAT ÇALIŞMASI YAPACAĞINI SÖYLEDİ”

Korkut Eken’in bazı PKK’lıların Kıbrıs’ta tedavi edildiğine dair istihbarat olduğunu ve bu sebeple geldiklerini anlattığını söyleyen Mendi şöyle devam eti:

“O dönem Barış Kuvvetleri Komutanı Hasan Kundakçı’ydı. Korku Eken, Hasan Kundakçı’yla da görüştü. Korkut Eken bana Kutlu Adalı ile ilgili bir şey söylemedi.

PKK ile ilgili istihbarat çalışması yapılacağını söyledi. Biz de kendisine Beyaz Renault marka Toros aracı tahsis ettik.

Zaten biz Lefke’deydik. Kutlu Adalı Lefkoşa’daydı.”

“BEYAZ TOROS, SİVİL SAVUNMA DAİRE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN TAHSİS EDİLMİŞTİ”

Kutlu Adalı’nın öldürülmeden önce Aziz Barnabas Manastarı baskınına ilişkin yazılar yazdığını ifade eden Galip Mendi, “Sivil Savunma Daire Başkanlığı’nın silahlı bir gücü yoktu. Barış Kuvvetleri Komutanlığı bir ihbar alıyor ve PKK’nın o çevreye silah gömdüğü bilgisine ulaşıyor. Orada arama yapılıyor. O aramada kullanılan Beyaz Renault marka Toros araç Sivil Savunma Daire Başkanlığı tarafından tahsis edilmişti. O aramada bu aracın gözükmesinden dolayı da Kutlu Adalı, Aziz Barnabas Manastarı baskınında kullanılan aracın aynı araç olduğunu yazdı” dedi.

“17 AİHM HAKİMİ KARŞISINDA İFADE VERDİM”

Kutlu Adalı’nın eşinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurduğunu hatırlatan Galip Mendi, “AİHM tarafından ifadem alınmadığı iddia ediliyor. Bu doğru değil. 17 AİHM yargıcının karşısında tanık olarak dinlendim. O dönem Ege Ordu Komutanlığında görevliydim. AİHM yazı yazarak beni dinlemek istemiş. Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, benim gitmemi istedi.

Kıbrıs’taki ara bölgede yer alan Ledra Palas’ta 17 AİHM hakimi karşısında ifade verdim. O yargıçlar arasında Rıza Türmen de vardı. Hepsi teker teker sorular sordu. Yaklaşık 2 saat sürdü” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler